Reklama
Rozwiń

Polskie algorytmy przyspieszą badanie pacjenta. Wchodzą teraz do Indii

Wrocławska technologia, która na bazie e-wywiadu medycznego automatycznie tworzy dla pacjentów raport z rekomendacją dalszych działań, idzie w świat.

Publikacja: 23.01.2023 14:56

Polski projekt „LabTest Checker” dzięki algorytmom zamierza przyspieszyć diagnostykę medyczną

Polski projekt „LabTest Checker” dzięki algorytmom zamierza przyspieszyć diagnostykę medyczną

Foto: Gorodenkoff / shutterstock

Algorytmy sztucznej inteligencji (AI) w coraz większym stopniu wspierają diagnostykę i leczenie, a pandemia uwypukliła potrzebę wdrażania innowacyjnych rozwiązań w systemie opieki zdrowotnej. Nad automatyzacją czasochłonnych i manualnych procesów pracuje m.in. polski LabPlus. Wraz z rosnącą akceptacją rozwiązań telemedycznych czy monitoringu na odległość spółka z Wrocławia stworzyła produkt, który może zrewolucjonizować rynek badań laboratoryjnych.

Rozwijany przez start-up projekt „LabTest Checker” wykorzystuje AI, by przyspieszyć diagnostykę medyczną – w ten sposób pacjent na bazie wyników badań i generowanej automatycznie ankiety medycznej w kilka sekund otrzymuje raport z interpretacją, zestawem rekomendowanych dalszych badań oraz zaleceniami postępowania, w tym kierowaniem do lekarza właściwej specjalności.

Autorski silnik i baza wiedzy medycznej

Start-up, który skupia już blisko 30-osobowy zespół, to dziecko Siddartha Agrawala, doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Firmę buduje od 2018 r. Jak wspomina, jeszcze jako młody student medycyny notorycznie proszony był przez osoby z najbliższego otoczenia o interpretację wyników badań.

– Ludzie bez wykształcenia medycznego potrzebują rzetelnej, medycznej wiedzy, by właściwie zrozumieć wyniki badań laboratoryjnych, a zwykle mają dużą potrzebę ich szybkiej interpretacji. Konsekwencje złej, pochopnej analizy czy w ogóle braku wykonywania badań są bardzo poważne, a przecież dla lekarzy to zazwyczaj jedyny sposób na zdobycie informacji o zdrowiu pacjenta – tłumaczy.

Czytaj więcej

Ten polski projekt to nadzieja dla cukrzyków. Oddech zamiast krwi

Jak zaznacza, co rok ponad 3 mln osób umiera przedwcześnie z powodu chorób, którym możemy łatwo zapobiec poprzez wykonywanie badań laboratoryjnych i właściwą interpretację ich wyników. – W LabPlus chcemy realnie wesprzeć i usprawnić proces diagnostyczno-terapeutyczny. Stworzyliśmy platformę, która opiekuje się pacjentem na tym ważnym odcinku ścieżki zdrowia – wyjaśnia dr Agrawal.

Autorski silnik diagnostyczny to zbiór algorytmów łączących wyniki badań z wywiadem medycznym. We wrocławskiej spółce podkreślają, że wykorzystuje bazę wiedzy medycznej stworzoną przez zespół wykwalifikowanych lekarzy i naukowców. – Nieustannie ją aktualizujemy o najnowsze dokonania nauki. Ścieżki diagnostyczne czy algorytmy AI weryfikowane i zatwierdzane są przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem klinicznym – mówi prof. Grzegorz Mazur, szef rady medycznej w LabPlus.

Indie celem ekspansji

Dotychczas start-up na rozwój platformy pozyskał ponad 7 mln zł w formie grantu NCBR i tzw. rundy pre-seed (z udziałem funduszu LT Capital i aniołów biznesu). Pieniądze przeznaczone zostały m.in. na certyfikację produktu i pozyskanie pierwszych klientów (wśród tych jest m.in. sieć Diagnostyka). Teraz czas na komercjalizację międzynarodową. W LabPlus przekonują, że mają bardzo ambitne plany – firma celuje w Indie, gdzie przy współpracy z lokalnymi partnerami prowadzi zaawansowane rozmowy z trzema dużymi graczami. Spółka już powołała tam zespół sprzedażowy, a pierwsze wdrożenia planuje w II połowie br. – Nasz produkt jest gotowy do skalowania międzynarodowego, od początku rozwijamy się z perspektywą ekspansji. Myśląc o globalnym rynku badań laboratoryjnych, w pierwszej kolejności patrzymy na kraje o największej liczbie badań typu DTC (skrót od direct-to-consumer – red.). Atrakcyjnymi dla nas rynkami są Hiszpania, Włochy czy Stany Zjednoczone – wylicza prezes LabPlus.

W spółce twierdzą, że dziś ich technologia pokrywa już aż 70 proc. najczęściej wykonywanych badań. I zapowiadają, iż w ciągu najbliższych miesięcy wrocławski start-up zwiększy ten zakres do 100 proc.

Biznes Ludzie Startupy
Ten polski 18-latek stworzył system AI dla firm zbrojeniowych w USA
Biznes Ludzie Startupy
Polskie algorytmy wykryją choroby. Medyczny start-up podbija świat
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma wprowadza nowatorski benefit dla pracowników. Specjalne karty
Biznes Ludzie Startupy
Polski latający skuter zamierza podbić świat. Ma być „dla każdego"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Biznes Ludzie Startupy
Polska akwizycja w Finlandii. Start-up z miliarderem na pokładzie zaczyna ekspansję
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku