Algorytmy sztucznej inteligencji (AI) w coraz większym stopniu wspierają diagnostykę i leczenie, a pandemia uwypukliła potrzebę wdrażania innowacyjnych rozwiązań w systemie opieki zdrowotnej. Nad automatyzacją czasochłonnych i manualnych procesów pracuje m.in. polski LabPlus. Wraz z rosnącą akceptacją rozwiązań telemedycznych czy monitoringu na odległość spółka z Wrocławia stworzyła produkt, który może zrewolucjonizować rynek badań laboratoryjnych.
Rozwijany przez start-up projekt „LabTest Checker” wykorzystuje AI, by przyspieszyć diagnostykę medyczną – w ten sposób pacjent na bazie wyników badań i generowanej automatycznie ankiety medycznej w kilka sekund otrzymuje raport z interpretacją, zestawem rekomendowanych dalszych badań oraz zaleceniami postępowania, w tym kierowaniem do lekarza właściwej specjalności.
Autorski silnik i baza wiedzy medycznej
Start-up, który skupia już blisko 30-osobowy zespół, to dziecko Siddartha Agrawala, doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Firmę buduje od 2018 r. Jak wspomina, jeszcze jako młody student medycyny notorycznie proszony był przez osoby z najbliższego otoczenia o interpretację wyników badań.
– Ludzie bez wykształcenia medycznego potrzebują rzetelnej, medycznej wiedzy, by właściwie zrozumieć wyniki badań laboratoryjnych, a zwykle mają dużą potrzebę ich szybkiej interpretacji. Konsekwencje złej, pochopnej analizy czy w ogóle braku wykonywania badań są bardzo poważne, a przecież dla lekarzy to zazwyczaj jedyny sposób na zdobycie informacji o zdrowiu pacjenta – tłumaczy.
Czytaj więcej
Innowacyjne, przenośne urządzenie do wykrywania biomarkerów w wydychanym powietrzu – to projekt, nad którym pracuje Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP).