Ukraińskie innowacje znalazły u nas bezpieczną przystań – dla bardzo wielu start-upów zza wschodniej granicy Polska stała się jednak nie tylko ważnym przystankiem, ale również kluczowym rynkiem zbytu, a często nowym domem. W gronie tym znajduje się sporo ciekawych projektów z międzynarodowym potencjałem. Komu warto się przyglądać w 2023 r.?
Robot zamiast kuriera
W grupie ukraińskich innowacyjnych spółek, dla których nasz kraj może być trampoliną, są m.in. Discoperi, Delivery Couple, Precoro czy CareTech Human i ZooZy. Ten ostatni start-up to projekt realizowany przez Alinę Vashchenko. Firma, działająca nad Wisłą od sierpnia ub.r., rozwija system monitoringu aktywności i stanu zdrowia czworonogów. Za pomocą specjalnego urządzenia (tzw. trackera) można śledzić zachowania i nawyki pupila, wyznaczać cele i porównywać z wynikami innych psów tej rasy. Dodatkowo system można połączyć z inteligentnym dozownikiem karmy, który – wspierany przez specjalny kalkulator diety – zadba o optymalny jadłospis.
CareTech Human natomiast zadba o zdrowie ludzi. Ta platforma do walki z problemami urologicznymi to technologia firmy, którą kieruje Dan Matsui – automatycznie przeprowadzi przesiewowe badania i będzie monitorować objawy chorób dolnych dróg moczowych. Oprócz oprogramowania chodzi o urządzenie uroflowmetryczne (mierzące szybkość odpływu moczu), które ma działać w sposób całkowicie zautomatyzowany, w warunkach domowych.
Czytaj więcej
Bezzałogowe pojazdy gąsienicowe mają pomóc walczącym Ukraińcom – 14 zestawów trafi na pole walki (pierwsza partia lada dzień, kolejna w II kwartale 2023 r.). Chodzi o zaawansowane pojazdy THeMIS, które zostaną jednak pozbawione atrybutów bojowych.
Na wyeliminowanie wypadków na drogach stawia z kolei Discoperi. Start-up z Lublina opracowuje zaawansowany system kontroli wideo oparty na AI – gromadzi dane o ruchu aut i analizuje, aby ograniczać liczbę niebezpiecznych zdarzeń. Firma Alexa Bondarenki budowę systemu i testy prowadziła w Ukrainie. Wśród klientów ma tamtejsze miasta, ale też instytucje państwowe i firmy. Plany ekspansji pokrzyżowała jednak pandemia, potem wojna. – W perspektywie średnioterminowej planujemy jednak ekspansję na rynki europejskie i do USA – zapowiada Bondarenko.