Aktualizacja: 23.01.2025 17:30 Publikacja: 19.01.2023 08:17
Foto: PAP/Abaca
Obecnie za naszą wschodnią granicą nie można korzystać z tej konwersacyjnej sztucznej inteligencji, gdyż OpenAI zamknęło dostęp na kilku rynkach. Użytkownik jest wykrywany na zasadzie geolokalizacji i – jeśli kraj, w którym przebywa, znajduje się na swoistej liście sankcyjnej, nie uruchomi algorytmów. Takie ograniczenia objęły m.in. Rosję, Białoruś i Iran, ale paradoksalnie w tej grupie znalazła się i Ukraina.
Wiceminister Ołeksandr Borniakow wystosował w tej sprawie pismo do OpenAI. „Branża IT zawsze wspiera wartości wolności i demokracji. Ukraina walczy o nie każdego dnia kosztem życia ludzi, którzy starali się zmienić ten świat na lepsze. OpenAI, jak widać, mamy wspólny cel – czekamy na Waszą decyzję. Tylko zjednoczony cywilizowany świat jest w stanie pokonać wroga w tej walce” – napisał przedstawiciel ukraińskiego rządu. Na razie firma nie odpowiedziała.
Oprócz korzyści zdrowotnych, nowoczesne leki wspomagające odchudzanie, takie jak Ozempic, mogą zwiększać ryzyko niektórych schorzeń – ustalili naukowcy.
Brytyjski magazyn „What Car?” opublikował kolejną odsłonę swojego rankingu „Reliability Survey”, w którym 30 tysięcy właścicieli przekazało swoje opinie na temat aut. Jak wypadło Suzuki? Niezawodnie!
Serwis Finbold zbadał faktyczną popularność konwersacyjnych botów AI. Jak się okazuje internauci szukają wielu narzędzi tego typu, jak Gemini, Copilot, Claude, czy Perplexity. Wyszukiwanie w sieci zdominował jednak ChatGPT.
Dotychczas głównie krzem i arsenek galu były materiałami wykorzystywanymi do produkcji ogniw słonecznych, ale pojawia się nowy konkurent: organiczne ogniwa słoneczne. Okazuje się, że takie panele są bardziej odporne na szkodliwe promieniowanie.
Nowy materiał, który jest prosty w wytwarzaniu i może pełnić różne funkcje, w tym pancerza, składa się ze 100 bilionów wiązań mechanicznych na centymetr kwadratowy. To największa gęstość, którą do tej pory osiągnięto.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
W kontrowersyjny start-up Colossal Biosciences zainwestowali znani miliarderzy. Firma pozyskała właśnie pieniądze na swoje projekty, o których od kilku lat jest głośno na świecie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Szefowa MSZ Niemiec nie wyklucza, że na Ukrainie mogliby pojawić się, w charakterze sił pokojowych, niemieccy żołnierze.
W marcu 2022 roku w Kijowie Jarosław Kaczyński wysunął ideę wysłania wojsk państw natowskich na Ukrainę. Trzy lata później staje się ona coraz bardziej realna.
Międzynarodowy wyścig nowoczesnych technologii przyspiesza. W Stanach Zjednoczonych oficjalnie został zaprezentowany superkomputer o imponującej szybkości przeliczeniowej. Urządzenie będzie między innymi tworzyć symulacje dotyczące broni jądrowej.
Użytkownicy z Polski, jak i innych krajów zgłaszają w czwartek problemy z popularnym chatbotem opracowanym przez OpenAI. Awaria ChatGPT rozpoczęła się po godzinie 12:00 czasu polskiego.
Handel ubraniami systematycznie się kurczy i przechodzi do internetu. Odczuła to spółka będąca właścicielem marek Troll i Top Secret - jest likwidowana, nie dała rady walczyć z Temu czy Shein.
Występując na forum Światowego Forum Ekonomicznego w Davos sekretarz generalny NATO Mark Rutte przyznał, że rekomendowany obecnie poziom wydatków na obronność państw NATO (2 proc. PKB) jest niewystarczający.
Elon Musk skrytykował ogłoszony przez nowego prezydenta USA projekt Stargate, który ma być „największą w historii inwestycją". Jak twierdzi miliarder, firmy, które mają ją przeprowadzić, „nie mają pieniędzy”.
Ład korporacyjny (Governance), czyli jeden z trzech obszarów ESG, odnosi się do systemu wewnętrznych praktyk, mechanizmów kontroli i procedur zaimplementowanych przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej działalności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas