Walczą z chrapaniem i wirusami. Polska technologia może być skuteczna

Białostocki start-up, który opracował wynalazek służący do leczenia w warunkach domowych objawów chrapania oraz rozwija nową generację urządzenia do analizy snu, szykuje się w tym roku do giełdowego debiutu.

Publikacja: 14.02.2023 02:42

Healthnomic rozwiąże problem z chrapaniem? Właśnie jeden z innowacyjnych projektów start-upu koncent

Healthnomic rozwiąże problem z chrapaniem? Właśnie jeden z innowacyjnych projektów start-upu koncentruje się na bezdechu sennym

Foto: shutterstock

Healthnomic, rodzimy medtech (start-up z branży medycznej), specjalizujący się w dostarczaniu technologii do diagnostyki chorób cywilizacyjnych, podpisał umowę z Wojskową Akademią Techniczną, która ma zainicjować proces nabycia prawa do technologii płynnej biopsji i systemu do tzw. inaktywacji w powietrzu wirusów, w szczególności koronawirusów. Ale przed firmą, którą kieruje Paweł Wiśniewski, jest więcej milowych kamieni – białostocka spółka szykuje się bowiem do debiutu na NewConnect. IPO planowane jest w br. Wcześniej – jeszcze w lutym – start-up ruszy z kampanią crowdinvestingową, by pozyskać 1,6 mln zł.

Walka z chorobami cywilizacyjnymi

Spółka rozwija technologie medyczne do etapu komercjalizacji, następnie je sprzedaje bądź licencjonuje. Kluczowym projektem firmy jest działająca w modelu SaaS (sotware as a service) telemedyczna platforma OmniHealth, agregująca dane z urządzeń medycznych w celu postawienia diagnozy. Healthnomic pracuje także nad rozwojem aparatury współpracującej z OmniHealth – na zaawansowanym etapie badań jest m.in. urządzenie Apnomic GX3, które przeprowadza diagnostykę chorób cywilizacyjnych. W tym zakresie start-up współpracuje z firmą AMC Tech. Urządzenie, które ma służyć do wykrywania u pacjentów obturacyjnego bezdechu sennego, jest w fazie produkcyjnej. Technologia ta ma rozwiązać problem chrapania.

– Rozpoczynamy właśnie kluczowy moment w rozwoju naszego flagowego urządzenia diagnostycznego. Dokonaliśmy już optymalizacji pierwszej wersji prototypu z zakresu hardware’u, jak i oprogramowania. Teraz czekamy na produkcję urządzenia, które pomoże nam w dalszych badaniach. Finalnym etapem współpracy z AMC Tech będzie certyfikacja Apnomic GX3 jako wyrobu medycznego. W tym celu zlecone zostaną szeroko zakrojone testy w zewnętrznych laboratoriach. Wyniki tych testów będą stanowić podstawę do rozpoczęcia procesu certyfikacji naszej technologii na rynku europejskim – komentuje Paweł Wiśniewski.

Czytaj więcej

Przełom w medycynie. Założyciel Spotify chce skanować ludzi z pomocą AI

W Healthnomic wskazują, iż dalszy rozwój i certyfikacja urządzenia Apnomic GX3 wesprze rozbudowę platformy OmniHealth. – Ta uzyska analizator umożliwiający diagnostykę docelowo kilku, a nawet kilkunastu chorób cywilizacyjnych jednocześnie – podkreśla dr Aleksandra Jarecka-Dobroń, dyrektor ds. medycznych w białostockim start-upie. – Bardzo wierzymy w rozwój naszej platformy. Pandemia, galopująca inflacja i koszty pracownicze są motorem napędowym wzrostu rynku. Świat dąży do poprawy wydajności pracy lekarzy i wydolności systemu opieki zdrowotnej – kontynuuje. I zaznacza, że już w 2027 r. globalna wartość branży telemedycznej sięgnie ok. 400 mld dol. – Platforma OmniHealth ma w mojej ocenie bardzo dobre perspektywy – dodaje.

Technologią w koronawirusy

To nie jedyny projekt rozwijany przez spółkę. Ta rozwija m.in. poligraf, czyli urządzenie do analizy snu. Z kolei niedawno podpisała tzw. term sheet z Wojskową Akademią Techniczną w celu pozyskania systemu płynnej biopsji. Głównym jej elementem jest kolumna przesiewowa, w której znajduje się sito – jego zadaniem jest izolowanie z krwi komórek nowotworowych. Jak tłumaczą w Healthnomic, zasadnicze działanie uzyskuje się dzięki podaniu krwi na sito, które – dzięki odpowiedniej wielkości otworom – jest w stanie wyizolować określone wielkości komórek.

Elementem porozumienia z VAT ma być również system do sterylizacji powietrza. Ten bazuje na założeniu, że wysoka temperatura powoduje redukcję ilości wirusów – powietrze zaciągane przy pomocy specjalistycznego wentylatora z otoczenia, kierowane jest przez poszczególne komory produktu, do znajdujących się u jego podstawy elementów grzewczych (tzw. radiatorów). Podgrzewają one powietrze, co w efekcie powoduje inaktywację wirusów.

Czytaj więcej

Przełomowa kapsułka z Polski zbada układ pokarmowy

– Nowy system do sterylizacji powietrza może zastąpić kosztowne w eksploatacji filtry Hepa, powszechnie stosowane w przemyśle farmaceutycznym oraz szpitalach, na oddziałach transplantacyjnych. Natomiast technologia płynnej biopsji do izolacji i identyfikacji komórek nowotworowych, krążących w krwi obwodowej, może zrewolucjonizować sposób diagnozy i leczenia chorób nowotworowych w ujęciu globalnym – przekonuje Jarecka-Dobroń.

Adam Bartnicki z Centrum Transferu Technologii WAT liczy, że Healthnomic doprowadzi oba projekty do etapu komercjalizacji.

W start-upie wskazują, że rozpoczęcie procesu licencjonowania technologii podmiotów trzecich jest częścią nowej strategii firmy. Model biznesowy spółki opiera się bowiem na współpracy z jednostkami badawczymi – dzięki temu ma ona stały dostęp do nowatorskich rozwiązań. W ten sposób może wyłapywać najbardziej perspektywiczne technologie, a następnie je przejmować lub licencjonować, rozwijać, certyfikować, a finalnie komercjalizować (głównie we współpracy z partnerem branżowym).

Biznes Ludzie Startupy
Klikasz i kupujesz to, co widzisz w TV. Pomoże polska sztuczna inteligencja
Biznes Ludzie Startupy
Polacy radykalnie wydłużyli świeżość żywności. Technologia z Torunia trafi do USA
Biznes Ludzie Startupy
To ona wyszuka przyszłe gwiazdy futbolu. Kluby stawiają na sztuczną inteligencję
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja rozpozna bakterie. Wystarczy pokazać jej zdjęcie
Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie