Projekt, za którym stoją Maciej Wawrzyniak i Maciej Szewczyk, adresowany jest głównie do młodych użytkowników. Aplikacja ma ułatwić im poruszanie się w finansowych zawiłościach i formalnościach związanym z rozliczeniem dla fiskusa.

Dla Wawrzyniaka i Szewczyka wykorzystanie AI do rozliczania PIT nie jest nowością – obaj tworzyli już wcześniej podobne rozwiązanie w Holandii oraz Niemczech. Ich platforma do składania zeznań podatkowych teraz ma podbić polski rynek.

Czytaj więcej

Konserwatyści przerażeni ChatGPT. „Ma liberalne uprzedzenia i nie cierpi Trumpa”

Jak tłumaczą, ich aplikacja Pitbot oferuje proste, intuicyjne rozliczenie PIT podczas czatu ze sztuczną inteligencją. – Podczas wieloletniej pracy w biurze podatkowym zauważyłem, że tzw. gorący okres podatkowy wiąże się dla wielu Polaków z realnym stresem. To, co dla jednych jest stosunkowo prostym zadaniem, dla innych oznacza wyższą matematykę. Dodatkowym czynnikiem, który napędza obawy przed rozliczaniem PIT, jest specjalistyczne, branżowe słownictwo, które towarzyszy całemu procesowi – mówi Maciej Wawrzyniak. – Biorąc pod uwagę wspomniane doświadczenia, a także technologiczne trendy, postanowiliśmy opracować proste, intuicyjne narzędzie skrojone pod potrzeby młodych Polaków. Pitbot, niczym wirtualny księgowy czy księgowa, prowadzi nas, krok po kroku, przez cały proces składania zeznania podatkowego – dodaje współtwórca startupu.

Nowosądecka spółka nad Wisłą debiutowała w 2022 r., choć Wawrzyniak i Szewczyk znają się od dawna. W młodzieńczych latach połączyła ich wspólna pasja – muzyka. Razem występowali w zespole reggae, koncertując na lokalnej scenie. Następnie ich kariera potoczyła się w kierunku branży finansów oraz IT. Na startupowej scenie zadebiutowali z aplikacjami służącymi do składania zeznań podatkowych na rynku holenderskim oraz niemieckim. Teraz przyszedł czas na Pitbota. W aplikacji zarejestrowało się już 13 tys. użytkowników. Serwis oferuje wsparcie przy rozliczeniu PIT 11 i PIT ZG, dla osób z dochodami z zagranicy. Celem twórców startupu na kolejny rok jest rozwój aplikacji i  dodanie opcji dla osób posiadających działalność gospodarczą, ale też przychody, np. z kryptowalut. System dostępny jest też w wersji ukraińskiej.