Aktualizacja: 11.05.2025 14:04 Publikacja: 17.10.2023 07:38
Polacy tworzą bezzałogowce wykonujące autonomiczne misje
Foto: IDEAS NCBR
Zespół naukowców Nomagic Warsaw MIMotaurs, związany z Uniwersytetem Warszawskim oraz IDEAS NCBR, ośrodkiem badawczo-rozwojowym w obszarze sztucznej inteligencji, zakwalifikował się do finału prestiżowego konkursu robotycznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nad wodami Zatoki Perskiej zbudowany przez rodzimych inżynierów rój autonomicznych dronów zmierzy się z drużynami najlepszych konstruktorów świata. Rywalizacja toczy się o nagrodę – 2 mln dol., ale też uwagę inwestorów i potencjalnych klientów.
Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge to konkurs, który na pierwszy rzut oka przypomina zmagania sportowe, jednak w rzeczywistości ma więcej wspólnego z pracą naukową – zbudowanie, zaprogramowanie i „wytrenowanie” roju zajęło polskiemu zespołowi niemal dwa lata. System AI wciąż jest udoskonalany. W zaplanowanym na luty 2024 r. finał w Abu Zabi bezzałogowce będą miały trudne zadanie – będą musiały np. odnaleźć na morzu konkretną łódkę, która pasuje do specyfikacji celu. Następnie autonomiczny katamaran będzie musiał do niej podpłynąć i wypuścić kolejne drony, które tym razem przeniosą określony przedmiot z łodzi na własny statek. A wszystko bez jakiegokolwiek udziału człowieka. Warszawski zespół w tym czasie będzie mógł już praktycznie tylko kibicować swoim robotom, obserwując ich postępy na ekranach, bo za przebieg misji będzie odpowiadać zaprogramowana wcześniej sztuczna inteligencja.
Trzy Polki zdigitalizowały biznes oparty na igle i nitce, pokazując, że innowacją mogą być tradycyjne usługi kra...
Rodzima firma rozwija aplikację, która ma identyfikować w produktach przemysłowych szkodliwe substancje. Wystarc...
To rewolucja w świecie online – Polacy pracują nad technologią, która pozwoli poczuć uścisk dłoni rozmówców będą...
Połączyli modę i algorytmy sztucznej inteligencji – stworzyli unikalny produkt, po który sięgają internetowi twó...
Specjaliści od sztucznej inteligencji z Krakowa opracowali Trump Sentiment Index, darmowe narzędzie AI do śledze...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas