Sztuczna inteligencja pomoże zaprowadzić pokój na Bliskim Wschodzie. Pomysł ONZ

ONZ sięga po zaawansowane algorytmy – te mają pomóc zażegnać palestyńsko-izraelski konflikt. Sztuczna inteligencja zbuduje wirtualną kopię obu narodów.

Publikacja: 07.11.2023 07:30

Dyskusje o AI w kontekście konfliktu Izrael–Hamas dotąd skupiały się na zagrożeniu, jakie stwarza on

Dyskusje o AI w kontekście konfliktu Izrael–Hamas dotąd skupiały się na zagrożeniu, jakie stwarza ona, szerząc dezinformację. Teraz technologia ta ma jednak doprowadzić do rozmów pokojowych

Foto: Mahmud HAMS / AFP

To może być przełomowy moment dla rozwoju systemów AI i historyczny dla świata. Jeśli misja, jaką Organizacja Narodów Zjednoczonych powierzyła start-upowi CulturePulse, zakończy się powodzeniem, w jednym z najbardziej zapalnych regionów globu zapanuje pokój, a sztuczna inteligencja udowodni, że jest w stanie kierować losami ludzkości.

Do tej pory liczni naukowcy ostrzegali, że zaawansowane algorytmy mogą zagrozić człowiekowi i doprowadzić do upadku naszej cywilizacji. CulturePulse ma pokazać, że właśnie systemy AI mogą uratować nas przed zagładą.

Start-up przewidzi przyszłość

CulturePulse to słowacki start-up, który rozwija technologie pozwalające analizować ludzkie emocje. Firma z Bratysławy, która niedawno pozyskała 1 mln dol. od inwestorów na rozwój swoich algorytmów, opracowała zupełnie innowacyjny koncept – jej platforma oparta na sztucznej inteligencji umożliwia bowiem użytkownikom stworzenie dokładnej cyfrowej kopii odbiorców różnych treści. I nie chodzi o jednego człowieka, ale odwzorowanie całej masy odbiorców. To jak cyfrowy bliźniak – technologia, którą firmy wykorzystują do budowy wirtualnej wersji np. fabryki czy samolotu, by na nim ćwiczyć różne scenariusze. CulturePulse tworzy bliźniaka z całych grup społecznych, by przewidywać ich emocje związane z różnego rodzaju zdarzeniami i komunikatami, a w efekcie minimalizować ryzyko negatywnych reakcji. Projekt narodził się z myślą o wspieraniu firm i pomocy im w budowie pozytywnego postrzegania marek np. w mediach społecznościowych. Niespodziewanie jednak potencjał w tym nowatorskim rozwiązaniu dostrzegło ONZ. I – jak donosi serwis Wired – postanowiło zaangażować start-up do opracowania cyfrowego bliźniaka dwóch stron palestyńsko-izraelskiego konfliktu. Idea jest taka, by model ten pomógł przeanalizować genezę sporu i wypracował strategię doprowadzenia obu walczących stron do rozmów pokojowych.

Czytaj więcej

Chwieje się technologiczna potęga Izraela. Hamas uderzył w czuły punkt

Choć brzmi to futurystycznie, to założyciel start-upu Justin Lane, kognitywista i programista, pionier nowatorskich sposobów badania kultury za pomocą AI, wierzy w sukces. Zastrzega jednak, że sztuczna inteligencja nie poda na tacy „złotego rozwiązania” konfliktu, który ma wielowiekową historię i jest niezwykle złożony, tym bardziej że obecny kryzys jeszcze bardziej go komplikuje.

– Wiemy, że nie można rozwiązać tak złożonego problemu za pomocą jednego systemu AI. Możliwe jest jednak wykorzystanie cyfrowego bliźniaka konfliktu do zbadania dostępnych potencjalnych rozwiązań – przekonuje Lane na łamach Wired.

Ten Amerykanin mieszkający w Bratysławie już ponad dekadę temu rozpoczął prace nad AI badającą emocje. Pomysł narodził się, gdy przeprowadził się do Irlandii Północnej. Sprawdzał wówczas, czy tzw. modelowanie obliczeniowe można wykorzystać do zrozumienia zagadnień związanych z przemocą na tle religijnym. Nim opracował algorytmy, spędził miesiące na rozmowach z członkami grupy paramilitarnej Ulster Volunteer Force (UVF), a także bojownikami Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA). Badania prowadzone w Belfaście przekonały go, iż modelując aspekty tożsamości i spójności społecznej oraz identyfikując czynniki, które motywują do walki, a nawet umierania w określonej sprawie, da się dokładnie przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości.

Czytaj więcej

„P*****yć Izrael”. Wojna Izraela z Hamasem przeniosła się do map Google

izraelAle Justin Lane nie był pierwszy. Sztuczna inteligencja do analizowania sytuacji konfliktowych wykorzystywana jest od niemal trzech dekad, a systemy uczenia maszynowego używane są właśnie do prognozowania, gdzie mogą wystąpić konflikty. CulturePulse udoskonala jednak tę technologię, a model, który CulturePulse buduje dla ONZ, to projekt o wyjątkowej skali.

Chirurgiczna precyzja AI

System ma odtworzyć wirtualną wersję każdą z 15 mln osób żyjących w Izraelu i na terytoriach palestyńskich. Każdą z postaci opisywać będzie 80 cech – od wściekłości, po niepokój, każda będzie miała własną osobowość, moralność, związki rodzinne czy status finansowy. Cyfrowy bliźniak nasycony będzie więc szczegółowymi danymi demograficznymi, przekonaniami religijnymi i wartościami moralnymi, które odzwierciedlą lokalną ludność. Taki system pozwoli wirtualnie prognozować i modelować zachowania całych społeczeństw. Da on ONZ możliwość testowania, jak społeczeństwo zareaguje „na zmiany w dobrobycie gospodarczym, zmiany wpływów politycznych i szereg innych parametrów”. Wired wskazuje przy tym, iż firma Lane’a jest w stanie przewidywać wyniki tych zachowań z chirurgiczną precyzją, przekraczającą 95 proc. korelacji z wynikami w świecie rzeczywistym.

Kontrakt z ONZ nie jest dla CulturePulse pierwszym tego typu. Lane współpracował już z rządami przy okazji konfliktów w Sudanie Płd. i napięć na Bałkanach. Jego model wykorzystano także podczas kryzysu uchodźczego w Syrii, a Norwegia wspomagała się tą technologią, walcząc z dezinformacją na temat Covid-19.

To może być przełomowy moment dla rozwoju systemów AI i historyczny dla świata. Jeśli misja, jaką Organizacja Narodów Zjednoczonych powierzyła start-upowi CulturePulse, zakończy się powodzeniem, w jednym z najbardziej zapalnych regionów globu zapanuje pokój, a sztuczna inteligencja udowodni, że jest w stanie kierować losami ludzkości.

Do tej pory liczni naukowcy ostrzegali, że zaawansowane algorytmy mogą zagrozić człowiekowi i doprowadzić do upadku naszej cywilizacji. CulturePulse ma pokazać, że właśnie systemy AI mogą uratować nas przed zagładą.

Pozostało 90% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Od zera do miliarda w cztery miesiące. Wyceny firm od sztucznej inteligencji oszalały
Biznes Ludzie Startupy
Rewolucja na skalę światową. Polacy znaleźli sposób na braki wody i żywności
Biznes Ludzie Startupy
Polskie urządzenie wyczuje chemię. Wykryje i zbada niemal każdą substancję
Materiał partnera
Możemy zaprosić klienta w sam środek akcji
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Materiał partnera
PZU szuka innowacji w akceleratorach start-upów