Szeroko rozumiana dekarbonizacja, magazyny energii, które zapewniają bilansowanie produkcji energii z OZE, czy nowe technologie w fotowoltaice (m.in. perowskity) to tematy, nad którymi start-upy nad Wisłą pochylają się coraz częściej. W ostatnim czasie szczególnie przyciąga je niezwykle perspektywiczna branża elektromobilności.
Polska fabryka baterii
McKinsey szacuje, ze światowy rynek baterii w 2030 r. sięgnie 4700 GWh, co oznacza, że wzrośnie aż niemal sześciokrotnie. Większość ogniw zostanie zagospodarowana przez sektor e-mobility. Na tej fali chce płynąć High Yield Battery Fab.
– Nasz start-up postawił sobie za cel budowę polskiej fabryki ogniw Li-ion, które będą stosowane zarówno w sektorze automotive, jak i magazynowania energii. Lepsze parametry techniczne oraz wyższa wydajność produkcji pozwolą na dostarczenie na rynek nowych ogniw – tłumaczy Rafał Biszcz, założyciel HYB FAB.
Czytaj więcej
Naukowcy z amerykańskiej uczelni Cornell opracowali przełomowy akumulator, który nie tylko ładuje się w rekordowo krótkim czasie, to jeszcze może być znacznie mniejszy od obecnie stosowanych.
Baterie, w postaci magazynów energii, są obecnie wykorzystywane w domach, obiektach komercyjnych, takich jak centra logistyczne i fabryki, w szczególności tam, gdzie instalowane są również źródła wytwórcze, czyli panele PV, poprawiając efektywność energetyczną. Coraz częściej będą wykorzystywane także przy budowie infrastruktury ładowania dla pojazdów elektrycznych. Maciej Tomaszewski, prezes Ekoenergetyki PV, zaznacza, że – aby efektywnie wykorzystać połączone technologie – należy pamiętać również o zarządzaniu energią, czyli oprogramowaniu, które z roku na rok daje nam coraz więcej możliwości.