Roboty z Polski zyskają sztuczną inteligencję. Już wypierają amerykańską konkurencję

Nomagic, spółka założona przez Kacpra Nowickiego i Marka Cygana, otrzymała finansowe wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dzięki temu wsparciu jej autonomiczne roboty zyskają sztuczną inteligencję.

Publikacja: 27.03.2024 21:14

Roboty z inteligencją polskiej firmy Nomagic mają działać w pełni autonomicznie i same reagować na b

Roboty z inteligencją polskiej firmy Nomagic mają działać w pełni autonomicznie i same reagować na błędy i problemy

Foto: nomagic

Do Nomagic, start-upu rozwijającego zrobotyzowane rozwiązania do kompletacji zamówień w magazynach, popłynęło właśnie 8 mln zł. Pieniądze od EBI mają pomóc w badaniach i rozwoju zaawansowanej technologii AI, która zostałaby wykorzystana w maszynach z Polski.

Polskie roboty podbijają logistykę

– Tego typu finansowanie trafia wyłącznie do firm z silnym, udokumentowanym popytem rynkowym i mogących pochwalić się wsparciem renomowanych inwestorów. Dzięki niemu będziemy mogli dalej skutecznie konkurować z amerykańskimi firmami – komentuje Kacper Nowicki.

Czytaj więcej

Nadlatują mechaniczne ptaki i owady. Drony zyskają rewolucyjne możliwości

Warto zaznaczyć, że niezależnie od wsparcia EBI spółka zebrała od europejskich i amerykańskich inwestorów 38 mln dol. Zastrzyk dla spółki pojawia się w kluczowym dla niej momencie. Polski start-up przyspiesza bowiem z komercjalizacją i zdobywa kolejnych chętnych na swoje rozwiązania. Można wspomnieć choćby o partnerstwach z wiodącymi firmami logistycznymi, jak Fiege czy Arvato.

Sztuczna inteligencja wzmocni roboty Nomagic

Dziś Nomagic należy do grona kluczowych podmiotów w branży zrobotyzowanej obsługi w centrach logistycznych, ale dzięki zdynamizowaniu prac nad AI ta pozycja zostanie umocniona. W start-upie podkreślają, iż znaczna część funduszy zostanie przeznaczona na udoskonalenie zrobotyzowanej kompletacji zamówień, w szczególności technologii React.AI.

Czytaj więcej

Polska firma chce odmienić magazyny. Roboty w akcji

Ta – dzięki opartym na analizie wideo zaawansowanym funkcjom wykrywania anomalii – identyfikuje nawet rzadkie błędy w kompletacji zamówień w magazynie. Chodzi np. o takie przypadki jak podniesienie i spakowanie dwóch przedmiotów, gdy te są sklejone, czy niezamknięte pudełka, które otwierają się podczas pracy robotów. React.AI po zidentyfikowaniu problemu automatycznie reaguje i koryguje błędy, a operacje są kontynuowane bez konieczności ludzkiej interwencji. Nomagic liczy, że wdroży tę technologię we wszystkich swoich robotach i umożliwi procesowi kompletacji z ich udziałem wielogodzinną autonomię na nocnych oraz weekendowych zmianach, gdy w magazynach nie ma żadnych operatorów.

Obecnie polskie zaawansowane maszyny od Nomagic działają w kilkunastu centrach logistycznych na całym świecie, w tym m.in. w Niemczech, Szwajcarii oraz Norwegii.

Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes Ludzie Startupy
Psy też marnują żywność. Pomoże polska aplikacja
Biznes Ludzie Startupy
Chwila zamiast całego dnia. Sztuczna inteligencja wyręczy pracowników
Biznes Ludzie Startupy
Latające elektryki polecą znad Wisły? Polska firma chce zbudować fabrykę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes Ludzie Startupy
Dostarczą dania o połowę tańsze. Polskie start-upy łączą siły, by ratować żywność