O polsko-fińskich satelitach głośno na świecie. Niezwykłe radary obserwują Rosjan

Najnowocześniejsze radary obserwują planetę nawet mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ponad połowa zdjęć satelitarnych z Ukrainy pochodzi obecnie z nowatorskiego systemu ICEYE. Armia rosyjska ma problem.

Aktualizacja: 30.05.2024 18:50 Publikacja: 30.05.2024 12:08

Rafał Modrzewski, współzałożyciel startupu Iceye, tworzy konstelację mikrosatelitów obserwacyjnych

Rafał Modrzewski, współzałożyciel startupu Iceye, tworzy konstelację mikrosatelitów obserwacyjnych

Foto: mat. pras.

O niezwykłej polsko-fińskiej firmie pisze brytyjskie BBC. Satelity ICEYE, których jest już ponad 30, posiadają na wyposażeniu radar SAR (radar z syntetyczną aperturą), a to jedno z najbardziej nowatorskich rozwiązań technologicznych do prowadzenia obserwacji Ziemi, jakie obecnie są dostępne. Wojna na Ukrainie potwierdziła użyteczność obrazowania radarowego, ale jego zastosowanie nie ogranicza się do działań militarnych.

Co potrafi satelitarny radar SAR?

Radary SAR oferuje obecnie kilka firm, ale największą jest start-up – założony przez Fina i Polaka – Rafała Modrzewskiego i Peeka Laurilla. Radary SAR są w stanie – za pomocą obrazowania teledetekcyjnego – zbierać dane o nieruchomych obiektach bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Skanowanie terenu odbywa się przy pomocy wiązki radarowej, która może przenikać przez chmury i gromadzić dane nawet w warunkach zaciemnienia obserwowanego obszaru na Ziemi.

Czytaj więcej

Oni celują w miliard dolarów. Kto wejdzie do stadka polskich jednorożców?

Wszystko to dzięki wysokiej rozdzielczości niezależnie od odległości czujników, które są zlokalizowane w przestrzeni kosmicznej. Oznacza to, że wysokość orbity, na której znajduje się satelita wyposażony w radar z syntetyczną aperturą nie wpływa na jakość przesyłanych obrazów. To duża zaleta, ponieważ w satelitach zdolnych do prowadzenia rozpoznania optycznego, odległość pomiędzy czujnikiem optycznym a obiektem znajdującym się na Ziemi jest kluczowa, by uzyskać dobry jakościowo obraz.

Satelity z Polski obserwują Rosjan

Światowym liderem dostarczającym technologię SAR jest fińsko–polskie ICEYE, działające od 2014 roku. Pierwszy satelita SAR został opracowany do monitorowania dryfujących elementów lodu, które potencjalnie mogą stwarzać zagrożenie w środowisku morskim dla statków odbywających rejs w rejonach podbiegunowych. Następnie firma poszerzyła działalność. Od 2018 roku w przestrzeń kosmiczną wystrzelono ponad 30 satelitów tego rodzaju wyprodukowanych przez ICEYE, a w 2024 roku firma planuje wyniesienie przynajmniej 20 kolejnych.

Czytaj więcej

Polak z Finem zmniejszają satelity

Satelity ICEYE charakteryzują się całkowitą masą własną wynoszącą 120 kg. Zostały wyposażone w baterię zapewniającą im pracę przez 1,4 kWh. Bateria jest zasilana przez pięć paneli solarnych o maksymalnej mocy 345 W.

Czytaj więcej

Polak z Finem zmniejszają satelity

Satelity te można wykorzystywać nie tylko do obserwacji celów militarnych, ale także do monitorowania granic, monitorowania środowiska naturalnego i katastrof naturalnych, ale także na przykład wycieku ropy naftowej. Użyto ich już do monitorowania pożarów lasów na Hawajach. Od początku czerwca mają tez monitorować huragany, które w tym czasie pojawiają się na Karaibach i w zatoce Meksykańskiej.

Biznes Ludzie Startupy
Polska firma rusza z ekspansją za oceanem. Jej AI wykrywa raka z wielką skutecznością
Biznes Ludzie Startupy
Polski start-up podbił USA i wzbudził kontrowersje. Teraz zainwestuje nad Wisłą
Biznes Ludzie Startupy
Zadbają o plony jak hinduska bogini. Polska firma odnowi ziemię
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma zaleje Chiny translatorami. To kolejny krok w światowej ekspansji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes Ludzie Startupy
Reaktory jądrowe coraz mniejsze. Ten szwajcarski liliput może odmienić energetykę