O niezwykłej polsko-fińskiej firmie pisze brytyjskie BBC. Satelity ICEYE, których jest już ponad 30, posiadają na wyposażeniu radar SAR (radar z syntetyczną aperturą), a to jedno z najbardziej nowatorskich rozwiązań technologicznych do prowadzenia obserwacji Ziemi, jakie obecnie są dostępne. Wojna na Ukrainie potwierdziła użyteczność obrazowania radarowego, ale jego zastosowanie nie ogranicza się do działań militarnych.
Co potrafi satelitarny radar SAR?
Radary SAR oferuje obecnie kilka firm, ale największą jest start-up – założony przez Fina i Polaka – Rafała Modrzewskiego i Peeka Laurilla. Radary SAR są w stanie – za pomocą obrazowania teledetekcyjnego – zbierać dane o nieruchomych obiektach bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Skanowanie terenu odbywa się przy pomocy wiązki radarowej, która może przenikać przez chmury i gromadzić dane nawet w warunkach zaciemnienia obserwowanego obszaru na Ziemi.
Czytaj więcej
Choć w rodzimy rynek start-upów inwestorzy od 2018 r. wpompowali już ponad 11 mld zł, wciąż polskie innowacje nie goszczą w światowej ekstraklasie. Sprawdzamy, kto może wkrótce osiągnąć wartość 1 mld dol.
Wszystko to dzięki wysokiej rozdzielczości niezależnie od odległości czujników, które są zlokalizowane w przestrzeni kosmicznej. Oznacza to, że wysokość orbity, na której znajduje się satelita wyposażony w radar z syntetyczną aperturą nie wpływa na jakość przesyłanych obrazów. To duża zaleta, ponieważ w satelitach zdolnych do prowadzenia rozpoznania optycznego, odległość pomiędzy czujnikiem optycznym a obiektem znajdującym się na Ziemi jest kluczowa, by uzyskać dobry jakościowo obraz.
Satelity z Polski obserwują Rosjan
Światowym liderem dostarczającym technologię SAR jest fińsko–polskie ICEYE, działające od 2014 roku. Pierwszy satelita SAR został opracowany do monitorowania dryfujących elementów lodu, które potencjalnie mogą stwarzać zagrożenie w środowisku morskim dla statków odbywających rejs w rejonach podbiegunowych. Następnie firma poszerzyła działalność. Od 2018 roku w przestrzeń kosmiczną wystrzelono ponad 30 satelitów tego rodzaju wyprodukowanych przez ICEYE, a w 2024 roku firma planuje wyniesienie przynajmniej 20 kolejnych.