Polska firma inwestuje w belgijskiego startupa. Poskromi światło

Kropki kwantowe firmy są nakładane bezpośrednio na diody LED. Umożliwia to konwersję światła na pożądany kolor.
Bloomberg

Vigo Ventures, grupa inwestycyjna Vigo System z Ożarowa Mazowieckiego i Warsaw Equity Group, zainwestowała w QustomDot.

To belgijskie przedsiębiorstwo, które rozwija innowacyjną technologię przyjaznych środowisku tzw. bezkadmowych kropek kwantowych. Polska firma doinwestowała również Fluence, rodzimą spółkę produkującą światłowodowe lasery tzw. femtosekundowe.

QustomDot założyli naukowcy z Uniwersytetu w Gandawie. Opracowane przez firmę kropki kwantowe poprawiają gamę kolorów i wydajność energetyczną wyświetlaczy, co znajduje zastosowanie m.in. w wyświetlaczach LCD i oświetleniu LED, a także w goglach VR/AR, smartwatchach czy smartfonach. QustomDot zebrało od Vigo Ventures, wehikułu inwestycyjnego Vigo System oraz Warsaw Equity Group, a także belgijskich funduszy Qbic II i PMV, finansowanie na poziomie 3 mln euro.

Kropki kwantowe emitują inny kolor światła zależnie od rozmiaru – od czerwonego do niebieskiego. Uzyskanie odpowiedniej barwy odbywa się poprzez kombinację kropek różnej wielkości. O przewadze technologicznej i atrakcyjności projektu QustomDot decyduje fakt, że opracowywane kropki kwantowe firmy są nakładane bezpośrednio na diody LED. Umożliwia to konwersję światła na pożądany kolor. Poprzez nałożenie kropek kwantowych na LED zwiększa się również jasność i czystość kolorów a także poprawie ulega jakość obrazu oglądanego z różnych kątów widzenia.

CZYTAJ TAKŻE: Startupy 2020. O kim będzie głośno w Polsce i na świecie

– Postanowiliśmy zainwestować w QustomDot, bo widzimy ogromny potencjał tego projektu. Rynek aplikacji i urządzeń wykorzystujących kropki kwantowe rośnie, a technologia opracowana i już sprawdzona przez belgijskich naukowców ma szansę zrewolucjonizować ten rynek. Firma już teraz realizuje projekty z największymi korporacjami w celu opracowania wdrożeń komercyjnych – komentuje Wojciech Smoliński, prezes Vigo Ventures. I dodaje, że kropki kwantowe QustomDot powstają bez użycia kadmu.

– W ramach projektu wraz z Uniwersytetem podjęliśmy istotną decyzję o opracowaniu przyjaznej dla środowiska i przyszłościowej technologii kropek kwantowych – mówi z kolei prof. Zeger Hens z Wydziału Chemii na Uniwersytecie Gandawskim.

Według prognoz MarketsandMarkets, wartość światowego rynku kropek kwantowych w 2018 r. wyniosła 2,6 mld dol., a do 2023 r. wzrośnie do 8,5 mld dol. Ale niezwykle perspektywiczny jest też rynek laserówfemtosekundowych. Właśnie w taki projekt – Fluence – zainwestował też Vigo Ventures. Założona w 2016 r. polska spółka specjalizuje się m.in. w urządzeniach do diagnostyki i charakteryzacji ultrakrótkich impulsów.

CZYTAJ TAKŻE: IBM pokazał urządzenie kwantowe. To przełom w komputerach

Lasery femtosekundowe mogą być wykorzystywane np. w ultraprecyzyjnej obróbce materiałów, medycynie, obrazowaniu czy badaniach naukowych. Produkty Fluence zostały wykorzystane m.in. przez naukowców w Stanach Zjednoczonych do obrazowania pracy żywych neuronów w czasie rzeczywistym. – Komercjalizacja unikalnej w skali świata technologii opracowanej przez Fluence możliwa jest dzięki zespołowi, na który składają się eksperci z ponad kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w swojej dziedzinie – podkreśla Marek Kotelnicki, partner zarządzający Vigo Ventures.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Po wystrzeleniu irańskich rakiet mocno rośnie kurs bitcoina

Nocny atak rakietowy na bazy amerykańskich wojsk w Iraku rozgrzał giełdy. Militarne działania Iranu, ...

Apple wprowadza Apple TV+. Będą też gry i własna karta płatnicza

Wszystko w aplikacji, na żądanie i bez reklam, on-line albo off-line, najlepszy obraz i ...

Amazon wycofuje się z Chin. Czas na ekspansję w Polsce?

Największy internetowy sprzedawca na świecie do końca lipca ma zamknąć swój e-sklep w Państwie ...

Brak wiedzy najczęstszą przyczyną obaw firm przed chmurą

Odsetek polskich przedsiębiorstw korzystających z usług chmurowych wzrósł w zeszłym roku o 6 pkt ...

Cyfrowy Polsat z potężną karą za Euro 2016

Za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów działania Cyfrowego ...