Polska firma inwestuje w belgijskiego startupa. Poskromi światło

Kropki kwantowe firmy są nakładane bezpośrednio na diody LED. Umożliwia to konwersję światła na pożądany kolor.
Bloomberg

Vigo Ventures, grupa inwestycyjna Vigo System z Ożarowa Mazowieckiego i Warsaw Equity Group, zainwestowała w QustomDot.

To belgijskie przedsiębiorstwo, które rozwija innowacyjną technologię przyjaznych środowisku tzw. bezkadmowych kropek kwantowych. Polska firma doinwestowała również Fluence, rodzimą spółkę produkującą światłowodowe lasery tzw. femtosekundowe.

QustomDot założyli naukowcy z Uniwersytetu w Gandawie. Opracowane przez firmę kropki kwantowe poprawiają gamę kolorów i wydajność energetyczną wyświetlaczy, co znajduje zastosowanie m.in. w wyświetlaczach LCD i oświetleniu LED, a także w goglach VR/AR, smartwatchach czy smartfonach. QustomDot zebrało od Vigo Ventures, wehikułu inwestycyjnego Vigo System oraz Warsaw Equity Group, a także belgijskich funduszy Qbic II i PMV, finansowanie na poziomie 3 mln euro.

Kropki kwantowe emitują inny kolor światła zależnie od rozmiaru – od czerwonego do niebieskiego. Uzyskanie odpowiedniej barwy odbywa się poprzez kombinację kropek różnej wielkości. O przewadze technologicznej i atrakcyjności projektu QustomDot decyduje fakt, że opracowywane kropki kwantowe firmy są nakładane bezpośrednio na diody LED. Umożliwia to konwersję światła na pożądany kolor. Poprzez nałożenie kropek kwantowych na LED zwiększa się również jasność i czystość kolorów a także poprawie ulega jakość obrazu oglądanego z różnych kątów widzenia.

CZYTAJ TAKŻE: Startupy 2020. O kim będzie głośno w Polsce i na świecie

– Postanowiliśmy zainwestować w QustomDot, bo widzimy ogromny potencjał tego projektu. Rynek aplikacji i urządzeń wykorzystujących kropki kwantowe rośnie, a technologia opracowana i już sprawdzona przez belgijskich naukowców ma szansę zrewolucjonizować ten rynek. Firma już teraz realizuje projekty z największymi korporacjami w celu opracowania wdrożeń komercyjnych – komentuje Wojciech Smoliński, prezes Vigo Ventures. I dodaje, że kropki kwantowe QustomDot powstają bez użycia kadmu.

– W ramach projektu wraz z Uniwersytetem podjęliśmy istotną decyzję o opracowaniu przyjaznej dla środowiska i przyszłościowej technologii kropek kwantowych – mówi z kolei prof. Zeger Hens z Wydziału Chemii na Uniwersytecie Gandawskim.

Według prognoz MarketsandMarkets, wartość światowego rynku kropek kwantowych w 2018 r. wyniosła 2,6 mld dol., a do 2023 r. wzrośnie do 8,5 mld dol. Ale niezwykle perspektywiczny jest też rynek laserówfemtosekundowych. Właśnie w taki projekt – Fluence – zainwestował też Vigo Ventures. Założona w 2016 r. polska spółka specjalizuje się m.in. w urządzeniach do diagnostyki i charakteryzacji ultrakrótkich impulsów.

CZYTAJ TAKŻE: IBM pokazał urządzenie kwantowe. To przełom w komputerach

Lasery femtosekundowe mogą być wykorzystywane np. w ultraprecyzyjnej obróbce materiałów, medycynie, obrazowaniu czy badaniach naukowych. Produkty Fluence zostały wykorzystane m.in. przez naukowców w Stanach Zjednoczonych do obrazowania pracy żywych neuronów w czasie rzeczywistym. – Komercjalizacja unikalnej w skali świata technologii opracowanej przez Fluence możliwa jest dzięki zespołowi, na który składają się eksperci z ponad kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w swojej dziedzinie – podkreśla Marek Kotelnicki, partner zarządzający Vigo Ventures.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Możesz sprawdzić, gdzie teraz znajduje się Św. Mikołaj. To proste

Google udostępniło przed świętami narzędzie – Trasa Świętego Mikołaja (Santa Tracker), dzięki któremu możesz ...

Chińskie naklejki rozbroiły sztuczną inteligencję Tesli

Przeprowadzenie ataku mającego na celu zmylenie sztucznej inteligencji okazuje się łatwiejsze niż można byłoby ...

E-giganci telewizji szybko rosną poza USA

Netflix i Prime Video Amazonu poprawiają wyniki dzięki ekspansji na nowe rynki. Do 15,79 ...

Elon Musk nie zaszczepi się na Covid-19. I tak kiedyś wszyscy umrą

Amerykański wizjoner, twórca SpaceX i Tesli, znowu szokuje. Podczas ostatniego wywiadu dla „New York ...

YouTube usunął 58 milionów filmów

W trzecim kwartale tego roku z serwisu YouTube usunięto 58 milionów filmów, które zawierały ...

Huawei zaskoczył. Zaatakuje nowy rynek

Chiński gigant w ostatnich latach zdobył wiodącą pozycję na rynku smartfonów i teraz planuje ...