To belgijskie przedsiębiorstwo, które rozwija innowacyjną technologię przyjaznych środowisku tzw. bezkadmowych kropek kwantowych. Polska firma doinwestowała również Fluence, rodzimą spółkę produkującą światłowodowe lasery tzw. femtosekundowe.
QustomDot założyli naukowcy z Uniwersytetu w Gandawie. Opracowane przez firmę kropki kwantowe poprawiają gamę kolorów i wydajność energetyczną wyświetlaczy, co znajduje zastosowanie m.in. w wyświetlaczach LCD i oświetleniu LED, a także w goglach VR/AR, smartwatchach czy smartfonach. QustomDot zebrało od Vigo Ventures, wehikułu inwestycyjnego Vigo System oraz Warsaw Equity Group, a także belgijskich funduszy Qbic II i PMV, finansowanie na poziomie 3 mln euro.
Kropki kwantowe emitują inny kolor światła zależnie od rozmiaru – od czerwonego do niebieskiego. Uzyskanie odpowiedniej barwy odbywa się poprzez kombinację kropek różnej wielkości. O przewadze technologicznej i atrakcyjności projektu QustomDot decyduje fakt, że opracowywane kropki kwantowe firmy są nakładane bezpośrednio na diody LED. Umożliwia to konwersję światła na pożądany kolor. Poprzez nałożenie kropek kwantowych na LED zwiększa się również jasność i czystość kolorów a także poprawie ulega jakość obrazu oglądanego z różnych kątów widzenia.
CZYTAJ TAKŻE: Startupy 2020. O kim będzie głośno w Polsce i na świecie
– Postanowiliśmy zainwestować w QustomDot, bo widzimy ogromny potencjał tego projektu. Rynek aplikacji i urządzeń wykorzystujących kropki kwantowe rośnie, a technologia opracowana i już sprawdzona przez belgijskich naukowców ma szansę zrewolucjonizować ten rynek. Firma już teraz realizuje projekty z największymi korporacjami w celu opracowania wdrożeń komercyjnych – komentuje Wojciech Smoliński, prezes Vigo Ventures. I dodaje, że kropki kwantowe QustomDot powstają bez użycia kadmu.