Świetne wyniki Netfliksa. Aktorzy wrócą na plan po testach na Covid-19

Bloomberg

Największy serwis świata z filmami i serialami Netflix podał wyniki za pierwszy kwartał br. Epidemia sprawiła, że skokowo przybyło mu subskrybentów. Teraz jednak Reed Hasting, szef platformy przyznaje, że prognozy obarczone są dużą niepewnością.

– Nie przychodzą nam lekko słowa „zgadnij” i “zgadywanie” – powiedział późno wieczorem we wtorek Reed Hastings, prezes Netfliksa. Teraz padają z jego usta te wyrazy, bo mimo bardzo dobrych wyników finansowych za pierwszy kwartał br. i skokowego przyrostu abonentów platformy, w firmie nikt „nie potrafi powiedzieć, co się wydarzy”. “Przez ponad 20 lat naszej historii, przyszłość nie wyglądała nigdy tak nieprzewidywalnie i niepewnie” – napisał Hastings w liście do inwestorów.

CZYTAJ TAKŻE: Oblężenie globalnej sieci. WhatsApp i Netflix na fali

Wszystko to oczywiście w związku z epidemią koronawirusa. Z jednej strony sprawiła, że amerykańskiej firmie w trzy miesiące przybyło 15,77 mln abonentów, dwa razy więcej niż mówiły prognozy ekspertów, i ich liczba urosła do ponad 182 mln w końcu marca. Z drugiej jednak strony Netflix, podobnie jak inni producenci, wstrzymał prace nad nowymi odcinkami seriali i filmów.

Sygnalizuje też, że gdy kwarantanna się skończy i ludzie wyjdą z domów, wzrosty liczby abonentów i oglądalności, nie będą już tak imponujące.

“Koronawirus dotarł do każdego zakątka świata, a brak szeroko dostępnego leczenia czy szczepionki powoduje, że nie wiadomo kiedy ten okropny kryzys się skończy” – napisał Hastings przewidując, że miliony ludzi stracą prace i środki do życia. To powoduje, że firma nie myśli nawet o tym, aby ponownie podnosić ceny abonamentów.

Na razie, w ciągu trzech miesięcy br. Netflix odnotował 5,77 mld dol. przychodu, o 27,6 proc. więcej niż rok wcześniej, a zysk netto platformy wyniósł 709 mln dol., o ponad 100 proc. więcej niż rok temu. Inwestorzy giełdowi spodziewali się swoim zwyczajem wyższego zarobku, w związku z czym notowania akcji firmy na giełdzie w USA ostatecznie urosły we wtorek nieznacznie, bo o około 1 proc. w czasie handlu pozasesyjnego.

CZYTAJ TAKŻE: Netflix przerwał kręcenie „Wiedźmina” z powodu pandemii

Prognozy na kolejny kwartał obarczone są wspomnianą już niepewnością. W kolejnym kwartale firma spodziewa się ponad 6 mld dol. przychodu (wzrost będzie więc wolniejszy, bo 22-proc.), 820 mln dol. zysku netto i 190 mln płacących abonentów. Ta ostatnia liczba oznacza, że w tym kwartale Netfliksowi powinno przybyć 7,5 mln abonentów.

Netflix zakłada też, że trzeci kwartał br. będzie na świecie okresem odmrażania gospodarki i spodziewa się jeszcze wolniejszego tempa przyrostu liczby abonentów. Będzie jej też trudno o rekordy biorąc pod uwagę, że w ub. roku w trzecim kwartale zaczęła pokazywać nowe sezony seriali „Stranger Things” i „Money Heist”.

Ted Sarandos, odpowiedzialny za zawartość Netfliksa nie ukrywał wczoraj, że firma próbuje wznowić produkcję. Będzie poddawać ekipy testom na COVID-19 i czerpać z doświadczeń zdobytych na Islandii i w Korei Południowej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Polsce brakuje pieniędzy dla dużych startupów

Rodzimy rynek inwestycji wysokiego ryzyka rozpędza się. Pod względem liczby funduszy VC przegoniliśmy już ...

Apple wchodzi w wirtualną rzeczywistość. Przełom w smartfonach?

Gigant z Cupertino poinformował, że kupił NextVR, spółkę znaną ze współpracy z ligą koszykówki ...

Gigantyczna awaria. MySpace utracił miliony plików użytkowników

W efekcie zmian serwera doszło do masowego skasowania wszystkich danych zapisanych na tej popularnej ...

Tencent: Dzieci będą mogły grać tylko przez godzinę dziennie

Chiński gigant technologiczny Tencent wprowadza limit godzin, jakie najmłodsi gracze będą mogły spędzić na ...

Sztuczna inteligencja zawsze wie, kto wygra wybory

Zaawansowane algorytmy wkraczają w kolejne sfery naszego życia: są w stanie diagnozować stan zdrowia ...

Brytyjscy naukowcy: W naszej galaktyce jest jeszcze 30 cywilizacji

W galaktyce Drogi Mlecznej jest ponad trzydzieści kosmicznych cywilizacji zdolnych do komunikacji – twierdzą ...