Kopanie bitcoinów przynosi tony odpadów. Naukowcy policzyli dokładnie, ile

Wydobycie kryptowalut wytwarza rocznie odpady elektroniczne (e-odpady) porównywalne z tym, ile odpadów małego sprzętu elektronicznego pojawia się rocznie w takich krajach jak Holandia – wynika z najnowszych badań.

Publikacja: 21.09.2021 14:53

Kopanie bitcoinów przynosi tony odpadów. Naukowcy policzyli dokładnie, ile

Foto: energia.rp.pl

Magazyn „Resources, Conservation and Recycling” opublikował wyniki badań dotyczących odpadów autorstwa Alexa de Vriesa, ekonomisty holenderskiego banku centralnego oraz Christiana Stolla z Massachusetts Institute of Technology.

Jak szacują Alex de Vries i Christian Stoll - górnicy kryptowaluty każdego roku produkują 30 700 ton e-odpadów. Jest to średnio 272 g na transakcję. Dla porównania iPhone 13 waży 173 g. Górnicy zarabiają pieniądze, tworząc nowe bitcoiny, ale wykorzystywane komputery zużywają bardzo duże ilości energii – mniej więcej tyle zużywa się jej rocznie na Filipinach – co przyczynia się do zanieczyszczenia Ziemi gazami cieplarnianymi.

Jedna transakcja z użyciem kryptowaluty to odpowiednik wyrzucenia do kosza dwóch iPhone'ów 12 Mini - dodają naukowcy.

Komputery służące do wydobywania kryptowaluty szybko się starzeją. Naukowcy szacują, że urządzenia te mają średnią żywotność zaledwie 1,29 roku. W rezultacie ilość produkowanych e-odpadów jest porównywalna z marnotrawstwem „małego sprzętu IT i telekomunikacyjnego” (telefony komórkowe, komputery osobiste, drukarki i telefony) w kraju takiej wielkości i zamożności jak Holandia.

Czytaj więcej

Handlowy gigant przyjmuje kryptowaluty? Oszuści wstrząsnęli kursem

Bitcoiny „wydobywane” są głównie przez dedykowane urządzenia o nazwie ASIC, które - po awarii czy zużyciu - nie mają większych zastosowań, w odróżnieniu od kart graficznych w sieci Ethereum. „W rezultacie szacujemy, że cała sieć Bitcoin każdego roku generuje 30,7 kiloton metrycznych odpadów” – napisali w raporcie. Sprzęt ASIC można teoretycznie odsprzedać, lecz marginesy zysków przy wydobywaniu kryptowaluty są stosunkowo niskie i często już samo przechowywanie urządzeń sprawia, że proces jest nieopłacalny.

Blockchain
Poczta Polska wchodzi na kontrowersyjny rynek. Wypuści tokeny NFT
Blockchain
NFT na wojnie. Tokeny ochronią ukraińskie dzieła sztuki
Blockchain
Kryptowaluty kuszą sklepy. Tyle że ich kursy mocno spadły
Blockchain
Bitcoin po 10 tys. dolarów? Tak przewiduje znany amerykański inwestor
Blockchain
Nadchodzi cyfrowe euro. Testy możliwe już w 2023 r.