Za nami najważniejsze cyfrowe i międzynarodowe wydarzenie tego roku, czyli IGF 2021 (ang. Internet Governance Forum). Ten cyfrowy szczyt Organizacji Narodów Zjednoczonych w tym roku odbył się w Polsce. Wśród licznych dyskusji odbył się też panel dotyczący cyfrowej suwerenności i solidarności. Uczestnicy debaty zastanawiali się, jak działać razem w obliczu nowych technologicznych wyzwań i globalnych cyberzagrożeń.
Świat przyspieszył
Spotkanie zaczęło się od próby zdefiniowania tego, co zmieniło się w sieci w ostatnich dekadach i dlaczego tak istotnym zagadnieniem są obecnie cyberzagrożenia.
– W naszym kraju mamy wprowadzoną strategię cyberbezpieczństwa na lata 2016–2022 r., w której potwierdziliśmy, że głównym priorytetem jest ochrona danych – podkreślił Achime Malick NdiayeDIAYE, dyrektor ds. IT oraz komunikacji w Ministerstwie Gospodarki Senegalu. Zwrócił uwagę, aby na dane patrzeć w szerokim ujęciu, biorąc pod uwagę również ich aspekt ekonomiczno-finansowy i prawny. – W Senegalu kładziemy obecnie duży nacisk na cyberbezpieczństwo zarówno w obszarze rządowym, jak i w sektorach prywatnych. Wszystkie one powinny określić, jaki mają plan obrony przed cyberatakami – powiedział.