Aktualizacja: 24.01.2025 01:06 Publikacja: 27.06.2022 15:49
Foto: Elbit Systems
Swoista „katiusza” o nazwie M-RCV „integruje szereg najnowocześniejszych technologii, w tym wbudowany system transportu i odbioru dronów o zaawansowanych możliwościach manewrowania” – podało w komunikacie izraelskie Ministerstwo Obrony.
Zrobotyzowany pojazd bojowy potrafi się poruszać po wymagającym terenie dzięki sześciu kołom na trzech osiach. Ten bezzałogowiec skonstruowano do walki naziemnej – poza dronami posiada autonomiczą wieżę strzelniczą z działkiem 30 mm, system opancerzenia oraz wyrzutnię skonstruowaną przez Israel Aerospace Industries. Za jej pomocą może wystrzelić przeciwpancerne pociski kierowane Spike (to broń tzw. precyzyjnego rażenia). Pojazd ma być jednak wykorzystywany nie tylko do działań obronnych czy przeprowadzania ataku na cele wroga, ale także do misji zwiadowczych. Oddalony o setki kilometrów od robota „nawigator” w goglach VR może w bezpieczny sposób kierować nim tak, jakby w rzeczywistości siedział za jego sterami.
Niemiecki Volocopter chce wystartować w 2024 roku w Paryżu z pierwszą komercyjną usługą pasażerskich dronów. Takie kilkuosobowe pojazdy mogą zrewolucjonizować transport miejski.
Brytyjski magazyn „What Car?” opublikował kolejną odsłonę swojego rankingu „Reliability Survey”, w którym 30 tysięcy właścicieli przekazało swoje opinie na temat aut. Jak wypadło Suzuki? Niezawodnie!
Amerykańska linia lotnicza United Airlines chce dowozić swoich pasażerów na i z lotniska za pomocą małych samolotów elektrycznych pionowego startu. W ten sposób ominą drogowe korki.
Bezzałogowce w prywatnych rękach to nie tylko świetna zabawa, ale również potężne zagrożenie. Po raz kolejny przekonali się o tym pasażerowie, jak i pracownicy portu lotniczego. Tym razem na Wyspach.
Dotąd jeszcze żadna armia świata nie mogła się pochwalić tego typu uzbrojeniem – Pekin wprowadza do służby okręt sterowany przez sztuczną inteligencję (AI), który ma być platformą dla autonomicznych dronów.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Drony zrobiły furorę na ukraińskim niebie, okazując się morderczą i skuteczną bronią, ale w tym samym czasie szybko rozwijają się zastosowania cywilne. Jednym z wiodących są „latający listonosze”.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Chińczycy zbudowali pierwsze na świecie drony wystrzeliwane z łodzi podwodnych, które pływają i latają. Zdolności nawigacyjne Feiyi pod wodą są szczególnie imponujące, a pod względem wydajności przemieszczania się przewyższają istniejące maszyny.
Międzynarodowy wyścig nowoczesnych technologii przyspiesza. W Stanach Zjednoczonych oficjalnie został zaprezentowany superkomputer o imponującej szybkości przeliczeniowej. Urządzenie będzie między innymi tworzyć symulacje dotyczące broni jądrowej.
Handel ubraniami systematycznie się kurczy i przechodzi do internetu. Odczuła to spółka będąca właścicielem marek Troll i Top Secret - jest likwidowana, nie dała rady walczyć z Temu czy Shein.
Elon Musk skrytykował ogłoszony przez nowego prezydenta USA projekt Stargate, który ma być „największą w historii inwestycją". Jak twierdzi miliarder, firmy, które mają ją przeprowadzić, „nie mają pieniędzy”.
Ład korporacyjny (Governance), czyli jeden z trzech obszarów ESG, odnosi się do systemu wewnętrznych praktyk, mechanizmów kontroli i procedur zaimplementowanych przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej działalności.
Jest czwartek, 23 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się nastrojom klientów polskich banków, trudnościom z rewizją Zielonego Ładu, potężnym inwestycjom USA w sztuczną inteligencję oraz wstrzymaniu unijnych sankcji na Rosję przez Viktora Orbána.
Oprócz korzyści zdrowotnych, nowoczesne leki wspomagające odchudzanie, takie jak Ozempic, mogą zwiększać ryzyko niektórych schorzeń – ustalili naukowcy.
Ogłoszony przez administrację Trumpa, OpenAI, Oracle i japoński SoftBank projekt Stargate ma pomóc Ameryce w osiągnięciu przewagi na rynku AI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas