Producenci komputerów cenami walczą o udziały rynkowe

Konkurencja na globalnym rynku komputerowym ciągle jest bardzo mocna.

Globalny rynek komputerowy najlepsze lata ma już raczej za sobą, choć trudno o jednoznaczne prognozy. Z informacji serwisu Statista wynika, że szczyt dostaw komputerów można było zaobserwować w latach 2011–2012, kiedy to czołowi producenci kwartalnie dostarczali na rynek ponad 90 mln urządzeń.

Według najnowszych danych w pierwszym kwartale 2018 r. ta liczba spadła już poniżej 70 mln sztuk, choć jest to też wynik obarczony wpływem sezonu. Początek roku to niespecjalnie intensywny okres dla sprzedawców – w trz

W trzecim kwartale 2017 r. dostawy zbliżyły się do poziomu 75 mln sztuk.

Prowadzą HP i Lenovo

Udziały rynkowe też są dość stabilne, ten sam raport donosi, iż w tym roku liderem globalnego rynku jest HP, które dostarczyło na rynek niemal 12,9 mln sztuk komputerów. Drugą pozycję zajmuje Lenovo z poziomem dostaw 12,35 mln. Dell zbliża się do poziomu 9,9 mln, a Apple – 4,3 mln. Dalsze pozycje zajmują takie firmy jak Acer i Asus, a niemal 15 mln trafiło od jeszcze mniejszych producentów.

Dane są zbliżone do udziałów za cały 2017 r. – HP zakończyło go z 21 proc. globalnego rynku, a Lenovo odstawało nieznacznie, kontrolując 20,8 proc. Do firmy Dell należało 15,2 proc., Apple kontrolował 7,4 proc., a Asus i Acer miały udziały z przedziału 6–7 proc. 22,3 proc., czyli niemal co czwarty sprzedawany na świecie komputer, należał do jeszcze innej marki.

Rynek niszowych produktów, które walczą o zainteresowanie konsumentów głównie ceną, jest bowiem całkiem spory. – W Polsce widać jego natężenie w szczególnie intensywnych okresach sprzedaży komputerów, jak początek roku szkolnego, komunie oraz czas kupowania prezentów gwiazdkowych – przyznaje nieoficjalnie jeden z detalistów. – Wtedy dla części klientów liczy się po prostu kupienie komputera, a jego marka czy parametry techniczne mają już drugorzędne znaczenie – dodaje.

Koniunktura jednak słabnie

Firma analityczna Gartner podała, że w czwartym kwartale 2017 r. na całym świecie dostawy komputerów wyniosły 71,6 mln sztuk, co oznacza zatem 2 proc. spadku w stosunku do tego samego okresu roku wcześniejszego. Z kolei skumulowany wynik, jeśli chodzi o 2017 r., wyniósł 262,5 mln sztuk, co oznacza spadek o 2,8 proc. Był to z kolei już 13. kwartał globalnych spadków, jeśli chodzi o poziom dostaw komputerów. Jednocześnie analitycy Gartnera zauważyli pewne powody do optymizmu.

„W czwartym kwartale 2017 r. widać wzrost liczby komputerów PC w regionie Azja/Pacyfik, Japonii i Ameryki Łacińskiej, w regionie EMEA odnotowano jedynie umiarkowany spadek liczby przesyłek” – wyjaśnia w komunikacie Mikako Kitagawa, główny analityk w firmie Gartner.

– Jednak rynek USA odnotował gwałtowny spadek, który niestety zrównoważył ogólnie pozytywne wyniki w innych regionach – dodał.

Nowe mody

Firma Gantner potwierdza negatywne prognozy dla sektora, wynikające z nowych zachowań zakupowych. – Wyniki czwartego kwartału ubiegłego roku potwierdziły, że komputery osobiste nie są już popularnymi gadżetami podarunkowymi, co nie oznacza, że komputery osobiste znikną z domów – dodaje Mikako Kitagawa.

Zwłaszcza młodsi nabywcy, choćby z pokolenia milenialsów, często komunikują się ze światem za pośrednictwem smartfona i komputer osobisty nie jest im do czegokolwiek specjalnie potrzebny.

Z drugiej strony ich wchodzenie na rynek pracy może te oczekiwania zweryfikować – skomplikowane zadania trudno jest wykonać na telefonie, zatem sprzedaż PC-ów może znów zacząć rosnąć.

Mogą Ci się również spodobać

Kamery Google’a padły ofiarą hakerów

Nest, producent rozwiązań smart home przejęty prawie trzy lata temu przez Google’a, ma problem. ...

Zamienią w księdza lub dilera narkotyków. Polskie firmy szaleją za granicą

Rodzime studia przebojem wchodzą na globalne rynki. Ich nowe tytuły umożliwią wcielenie się w ...

Imponujące budowle Majów odkryte dzięki laserowi

Lidar, urządzenie działające na podobnej zasadzie jak radar, ale wykorzystujące światło lasera zamiast mikrofal, ...

Koniec z łysinami? Teraz pomogą drukarki 3D

Naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego udało się opracować metodę, która ma sprawić, że operacja przeszczepu ...

Wielkie powroty gadżetów. Jak zarabia się na nostalgii

Gramofony, płyty winylowe, kasety i magnetofony, a nawet konsole pierwszej generacji czy stare komputery ...

Rosyjski Jobs, który się władzy nie kłania

Kreml nie lubi Pawła Durowa, współtwórcy najpopularniejszego w Rosji portalu społecznościowego VKontakte i właściciela ...