Zespół naukowców zbudował obudowę smartfona z syntetycznej skóry, która naśladuje ludzką i reaguje na różne bodźce m.in. szczypanie. Specyficzne urządzenie daje nowe możliwości użytkownikom.
Projekt nosi nazwę „Skin-On” i został zaprojektowany przez naukowców z University of Bristol we współpracy z Telecomm ParisTech i paryskiej Sorbony. Interfejs można podłączyć do telefonów komórkowych, touchpadów oraz wykorzystać jako odrębne urządzenie, które podłączymy do laptopa. Zespół naukowców deklaruje, że oprócz podstawowych funkcji, czyli reagowania na bodźce urządzenie może kiedyś być wykorzystane do interakcji z wirtualnym awatarem.
CZYTAJ TAKŻE: Składany samsung od piątku w Polsce. Przyszłość to smartfony holograficzne
Sztuczna skóra składa się z dwóch warstw silikonu i rozmieszczonych w niej elektrod, które są przymocowane do kontrolera. Zespół naukowców informuje, że uzyskanie właściwej równowagi materiałów było trudne. Głównym ograniczeniem było opracowanie materiału, który jest rozciągliwy i może odpowiednio przewodzić emocje.
Opcji jest naprawdę dużo, gdyż sztuczna skóra rozróżnia rozmaite bodźce. Łaskotanie etui może np. wysłać roześmianą emotikonę w wiadomości, a szczypanie gniewną. – Intensywność dotyku kontroluje jej rozmiar – informuje Marc Teyssier, lider projektu. Wkrótce urządzenie ma się doczekać dziwnych dodatków w formie włosów, gęsiej skórki czy zmiany temperatury, wszystko po to aby było jeszcze bardziej realistyczne.
CZYTAJ TAKŻE: Smartfon pomoże niedowidzącym
W wywiadzie dla BBC Marc Teyssier powiedział, że rozumie, dlaczego niektórzy uważają ten projekt za przerażający. Dodał, że użytkownicy nie są przyzwyczajeni do dotyku przedmiotów z syntetycznej skóry. Ten projekt ma zmusić ludzi do refleksji nad tym, czym jest technologia.
Dodatkowo zespół uważa, że ten interfejs może pozwolić ludziom na bogatsze wyrażanie emocji podczas korzystania z telefonów komórkowych. „Kiedy rozmawiamy z kimś twarzą w twarz, czasami używamy dotyku, aby przekazać emocje i ogólnie wzbogacić dyskurs. Teraz, gdy komunikacja mediowana odbywa się za pośrednictwem urządzeń, utraciliśmy tę modalność komunikacji. W tym projekcie staraliśmy się połączyć to, co najlepsze” – deklaruje Teyssier.
CZYTAJ TAKŻE: Smartfon powoduje zmiany w budowie czaszki? Są dowody
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.