Duże roszady na polskim rynku smartfonów. Oto wielka piątka

Bloomberg

Producent smartfonów pod marką Xiaomi przy okazji premiery nowego urządzenia, podał dziś najnowsze dane firmy analitycznej Canalys dotyczące rynku tych urządzeń w Europie Środkowowschodniej i w Polsce.

Z zaprezentowanych slajdów wynika, że w IV kwartale 2020 r. ranking pięciu najpopularniejszych producentów w Polsce mocno się zmienił. Na drugie miejsce awansował amerykański Apple, natomiast południowokoreański Samsung spaść miał z podium i zająć miejsce numer cztery.

Trzecią pozycję zachował Huawei, mimo istotnego spadku sprzedaży. Piąte miejsce należeć miało zaś do Lenovo (jest też właścicielem marki Motorola).

CZYTAJ TAKŻE: Nowy numer 1 wśród producentów smartfonów. Dramat Huawei

I tak do Xiaomi należeć miało ponownie 26 proc. aparatów dostarczonych do kanałów sprzedaży (Canalys, podobnie jak IDC bada rynek w ujęciu tzw. sell-in). Przy czym, aby ten wynik osiągnąć, marka musiała dostarczyć o 41 proc. smartfonów więcej.

Apple, który również w skali światowej radził sobie w tym czasie bardzo dobrze, sprzedał o 21 proc. więcej iPhone’ów, zwiększając swój udział w polskim rynku do 18 proc.. Dostawy Huawei skurczyły się o 47 proc., a mimo tego utrzymał 14-proc. udział w rynku.

Z kolei wyniki Samsunga to – wg. Canalys – 13 proc. rynku, po spadku dostaw o 62 proc. Największy wzrost w pierwszej piątce producentów zanotowało Lenovo (dostarczyło o 193 proc. więcej aparatów niż rok wcześniej) i zdobyło 10 proc. polskiego rynku – szacuje Canalys.

Samsung w Polsce na razie nie komentuje tych danych. Co kwartał, gdy publikowane są informacje czy to z Canalys, czy IDC, zwraca uwagę na to, że dostawy i sprzedaż do klientów, to dwie różne sprawy.

To, ile aparatów kupili Polacy w ostatnim kwartale ub.r. najwięcej wiedzą GfK, Allegro, czy operatorzy mobilni, odpowiadający za 40-50 proc. rynku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mocne wejście CD Projektu i CI Games na Gamescomie

Zaczęły się największe w Europie targi branżowe Gamescom. Polskie studia bez kompleksów konkurują tam ...

Kateringowy Uber dostarczy posiłek

Internetowa platforma łącząca klientów zamawiających katering z firmami, które zajmują się dostawami gastronomicznymi, podbija ...

Drony pod kontrolą – co się zmieniło w „prawie dronów” w 2021 roku?

W 2021 roku dronów ważących powyżej 250 g nie można używać już, bez odpowiedniego ...

„Mulan” miała być hitem. Wirus zniszczył premierę

Remake popularnej kreskówki Disneya „Mulan” o chińskiej wojowniczce miał być hitem w Chinach. Koncern ...

Inteligentne ekrany sercem cyfrowej rewolucji

Rynek digital signage, czyli nowoczesnych, zdalnie zarządzanych systemów prezentacji treści informacyjnych, bądź reklamowych, rośnie ...

Rzecz o Innowacjach: Witamina A działa przeciw miażdżycy

Jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów są choroby układu sercowo-naczyniowego, których podłożem jest miażdżyca. ...