Okulary z AI, zginane laptopy, przełom w LCD… Trendy 2021

Wszędobylska sztuczna inteligencja i wydajna łączność 5G – te trendy zdominują 2021 r. w branży elektroniki użytkowej. Aż tak wielu nowości jednak nie będzie.

Publikacja: 05.01.2021 08:30

ThinkPad X1 Fold Lenovo to pierwszy laptop z wyginanym wyświetlaczem

ThinkPad X1 Fold Lenovo to pierwszy laptop z wyginanym wyświetlaczem

Foto: mat. pras.

Pandemia sprawiła, że z jednej strony nowe technologie stały się jednym z leków na wywołane koronawirusem kryzysy (zdalna praca, nauka, opieka medyczna, rosnąca popularność cyfrowej rozrywki), z drugiej zaś ich producenci zamiast na rozwoju innowacji skupili się na bieżącym łataniu potężnej luki podażowej. W efekcie w 2021 r. nie należy spodziewać się zalewu nowatorskich projektów. A najlepiej świadczą o tym targi CES.

Inteligentne okulary

Odbywające się co roku w styczniu w Las Vegas największe targi elektroniki użytkowej wyznaczały trendy i wskazywały, czym przez kolejne miesiące żyć będzie świat nowych technologii. W br. – po raz pierwszy w historii, z oczywistych względów – targi CES odbędą się w formule online (startują 11 stycznia). Lista „wystawców” i prezentowanych gadżetów jest znacznie skromniejsza, choć pojawi się parę ciekawostek, nie zabraknie też wiodących przedstawicieli branży, którzy zaprezentują swoje nowości (np. Samsung, LG, Sony, Panasonic).

CZYTAJ TAKŻE: Zwijany telewizor już w sprzedaży. Droższy od mieszkania

M.in. na podstawie CES 2021 pewne trendy na nowy rok można już zaobserwować. Na początek smartfony. Tu dominować ma 5G. Superwydajna łączność najnowszej generacji stanie się napędem wszelkich nowych technologii działających online i motorem innego trendu – IoT (internet rzeczy), w którym wszelkie sprzęty są w sieci i komunikują się ze sobą (przykładem mogą być rozwiązania smart home i inteligentnych aut).

Łączność 5G w swoich smartfonach zapewniają już chyba wszyscy producenci (w 2021 r. stanie się to standardem). Nagrodą Innovation Awards w ramach CES wyróżniono m.in. 10 5G UW – najnowszy telefon od chińskiego koncernu TCL. To pierwsza słuchawka 5G tej marki, a przy tym jedna z najtańszych ofert dostępnych w sieci Verizon 5G Ultra Wideband (cena poniżej 400 dol.).

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze 2020. Facebook chce zabić smartfony. Przełomowy projekt

Smartfon TCL pokazuje, w którą stronę będą szli producenci takich urządzeń: potężne, potrójne tylne kamery NXTVISION 48 MP, wspierane przez AI (sztuczna inteligencja), wyświetlacz FHD+ o przekątnej 6,53 cala.

Inne nowe trendy w tej kategorii to obiektywy chowane pod ekranem czy brak ładowarek w zestawach (wzorem Apple’a rozwiązanie to wprowadza Xiaomi). Producenci wciąż będą eksperymentować również ze składanymi ekranami. Wiadomo już, że te zawitają także na rynek PC. Taki innowacyjny komputer niedawno zaprezentowało właśnie Lenovo. ThinkPad X1 Fold to pierwszy laptop z wyginanym wyświetlaczem. Sprzęt wielkości książki ma jednak 13,3-calowy panel i waży nieco ponad 900 g. Taka innowacja jednak kosztuje – w Polsce cena urządzenia wyniesie ok. 15 tys. zł.

Oczy fanów z pewnością tradycyjnie przykują premiery Samsunga (w I połowie stycznia zaprezentuje swój flagowy produkt – smartfon Galaxy S21) oraz LG. Ten ostatni koncern robi milowe kroki na rynku telewizorów. Firma kilka dni temu poinformowała o premierze pierwszego odbiornika w technologii QNED Mini LED. To produkt premium, który – dzięki wykorzystaniu niemal 30 tys. miniaturowych diod LED, wyjątkowej maksymalnej jasności oraz ultrawysokiemu kontrastowi – podnosi poprzeczkę w kategorii telewizorów LCD. Dzięki nowatorskiej technologii LG uzyskał niezwykłą dokładność odwzorowania kolorów.

Łączność 5G w swoich smartfonach zapewniają już chyba wszyscy producenci (w 2021 r. stanie się to standardem)

Ale hitem 2021 r. mogą stać się „inteligentne okulary”. Takie wprowadza Amazon (model Echo Frames pozwoli na stały kontakt z asystentem głosowym) i firma Vuzix (jej okulary są wspierane systemem rozszerzonej rzeczywistości – dają dostęp do aplikacji i treści online).

Odpady i deszcz naładują akumulator

O tym, w którą stronę zmierzają nowe technologie, świadczą wyniki najnowszego badania „Hot Consumer Trends”, przeprowadzonego przez firmę Ericsson. Wśród trendów, które zdominują najbliższą dekadę, respondenci wskazują wszędobylską sztuczną inteligencję. Technologia AI „zaszyta” będzie w wielu urządzeniach i wspierać nas niemal na każdym kroku. – Stwierdzenie, że maszyny staną się inteligentne, nie musi oznaczać, że będą wyglądać tak jak ludzie. Równie dobrze mogą być bezimiennymi abstrakcjami, które robią rzeczy szybciej, logiczniej i skuteczniej od człowieka. Tak czy owak raczej nie będą zwykłymi automatami czy też uległymi sługami, bezmyślnie podążającymi za naszymi zachciankami. Będą nas motywowały, dbały o nas i otoczenie – prognozuje Marcin Sugak, ekspert Ericssona.

CZYTAJ TAKŻE: Okulary Google wsparte przez AI pomogą niewidomym

Aż 84 proc. badanych przewiduje, że do 2030 r. smartfony, urządzenia domowe i tzw. wearables będą oszczędzały energię elektryczną, dzieląc się nią ze wszystkimi innymi urządzeniami oraz ładując się tylko w godzinach o niższym zapotrzebowaniu gospodarstw domowych na energię. 83 proc. wierzy, że do 2030 r. dostępne będą samoładujące się akumulatory, które wytwarzać będą energię z wielu źródeł, takich jak słońce, ruch, deszcz czy odpady.

Pandemia sprawiła, że z jednej strony nowe technologie stały się jednym z leków na wywołane koronawirusem kryzysy (zdalna praca, nauka, opieka medyczna, rosnąca popularność cyfrowej rozrywki), z drugiej zaś ich producenci zamiast na rozwoju innowacji skupili się na bieżącym łataniu potężnej luki podażowej. W efekcie w 2021 r. nie należy spodziewać się zalewu nowatorskich projektów. A najlepiej świadczą o tym targi CES.

Inteligentne okulary

Pozostało 91% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Gadżety
W tych miejscach używa się pagerów. Które jeszcze stare gadżety wracają do łask?
Gadżety
Japończycy znów atakują z Tamagotchi. Kultowy gadżet podbija Europę
Gadżety
Czym jest pager? To urządzenie posłużyło do ataku na członków Hezbollahu
Gadżety
Nowe iPhone’y w Polsce mocno potaniały. Jest ważny powód
Gadżety
Apple pokazał iPhone'a 16. Czego dowiedzieliśmy się o nowym smartfonie