Najwięksi wygrani 2022 roku. ChatGPT, Mastodon i gadżety

Nowa odsłona smartwatcha, niespodziewany konkurent Twittera, bot konwersacyjny czy sprzęt gamingowy kolejnej generacji – m.in. te popularne gadżety i usługi cyfrowe znalazły się w zestawieniu rozwiązań, dla których to był wyjątkowo udany rok.

Publikacja: 01.01.2023 21:03

Robot Astro to jeden z hitów Amazona. Firma wprowadza do naszych domów inteligentne maszyny, które –

Robot Astro to jeden z hitów Amazona. Firma wprowadza do naszych domów inteligentne maszyny, które – nie tylko jak Alexa, w sposób werbalny, ale też fizyczny – są w stanie pomagać użytkownikom

Foto: amazon

Zestawienie przygotowaliśmy na podstawie rankingów opracowanych przez media branżowe, w tym m.in. serwisy Gigadgets, Engadget czy Mashable. Oto top 10 „wygranych”:

ChatGPT

Stworzona przez OpenAI konwersacyjna sztuczna inteligencja stała się prawdziwym hitem końca br. Udostępniony powszechnie zaawansowany algorytm umożliwiająca czatowanie z AI – na prośbę użytkownika, potrafi napisać bajkę, opowiadanie, a nawet pracę dla studenta na zadany temat, czy prosty kod programu. Prowadzi konwersację z człowiekiem w sposób, który uniemożliwia wręcz odkrycie, że mamy do czynienia ze sztuczną inteligencją.

Mastodon

Serwis, który jeszcze parę miesięcy temu znany był wyłącznie wąskiej grupie internautów, niespodziewanie wyrósł na jedną z najszybciej zyskujących na znaczeniu platform wśród mediów społecznościowych. Wszystko za sprawą przejęcia Twittera przez Elona Muska i serii zarządzanych przez niego zmian, które wielu użytkowników odebrało jako niekorzystne. Masowa migracja do niemieckiej aplikacji sprawiła, że Musk zakazał w tweetach linków do konkurenta.

Apple Watch Ultra

Najdroższy i najbardziej zaawansowany z inteligentnych zegarków – zaraz po premierze stał się hitem i wyznacznikiem trendów dla tego typu gadżetów. Jest on narzędziem zarówno dla nurków, jak i zwykłych użytkowników – działa do głębokości 40 m, automatycznie rozpozna jazdę na nartach, ale też wykryje wypadek samochodowy i zaalarmuje służby ratunkowe. Sprzęty Apple wyposażono w imponującą baterię 542 mAh i zaawansowany system GPS.

Steam Deck

Nowa platforma mobilna do gier od Valve, kosztująca 400 dol., staje się jednym z motorów napędowych gamingu – urządzenie łączące wygodę Nintendo Switch z elastycznością PC i ogromną biblioteką obsługiwanych gier (prawie 7 tys. tytułów) sprawia, że gry dostępne na komputer mogą być teraz wykorzystywane również na przenośnej konsoli. Steam Deck obsługuje m.in. przeglądarkę Microsoft Edge, poprzez którą gracze mogą streamować gry w usłudze Xbox Cloud Gaming.

Nothing Phone

Smartfon, działający na systemie operacyjnym Android, to „dziecko” Carla Pei, chińsko-szwedzkiego przedsiębiorcy, który wcześniej stał za sukcesem marki OnePlus. Pei nie bez powodu nazwał smartfon „Nic” – stawia bowiem na minimalizm. Nietypowy telefon sprzedał się już w ponad 600 tys. egzemplarzy, co dla sprzętu, za którym nie stoi koncern, jest dużym osiągnięciem. Sprzęt wyróżnia przezroczysta obudowa, pod którą ukryto paski LED złożone z 900 diod.

Czytaj więcej

Polak z Kluczborka stoi za ChatGPT. Ta sztuczna inteligencja podbija świat

Astro 2nd Gen

Kosztujący 1000 dol. robot Amazona to maszyna wielkości odkurzacza, poruszająca się na dwóch kołach i wyposażona w ekran, mikrofon, głośniki i kamerę. Zaprojektowano ją, aby pomóc użytkownikom w domu – przypilnuje zwierzaka, w trybie ochrony będzie monitorować mieszkanie, ale też posłuży jako mobilny asystent (robota zintegrowano z Alexą, co sprawia, że odpowie nam jakie spotkania mamy zapisane w kalendarzu, czy też jaka dziś będzie pogoda).

Piaggio Gita

Robot tej znanej marki to zautomatyzowany pomocnik, a właściwie tragarz, poruszający się za właścicielem. Maszyna to w praktyce rodzaj wózka na zakupy, czy też robo-walizki, która – za pomocą dwóch kół – jest w stanie przewozić do niemal 20 kg bagażu czy zakupów. Gita (kosztuje 3,5 tys. dol.), jadąc za człowiekiem po chodniku, obserwuje otoczenie, a gdy natrafi na przeszkodę, samodzielnie zahamuje. Sprzęt posiada wbudowany głośnik do strumieniowania muzyki.

Teleskop Jamesa Webba

JWST, czyli wystrzelony w kosmos teleskop, swoiste „oko ludzkości” na przestrzeń kosmiczną, spełnia marzenia astronomów, dostarczając najostrzejsze dotąd zdjęcia wszechświata. Urządzenie zarejestrowało światło galaktyki, która uformowała się „zaledwie” 325 milionów lat po Wielkim Wybuchu. To prawdziwy przełom w badaniach. Teleskop Jamesa Webba może otworzyć naukowcom wiele drzwi, które dotychczas były nieosiągalne.

Midjourney, DALLE–2, Stable Diffusion

Nazwa, która nawiązuje do Salvadora Dali i postaci z popularnej animacji – robota Wall–E, mówi wszystko. DALLE–2, czyli sztuczna inteligencja, która zyskała artystyczne zdolności, to zaawansowane narzędzie, na punkcie którego w ostatnich miesiącach oszalał technologiczny świat. Podobnie zresztą jak w przypadku algorytmów Stable Diffusion i Midjourney – we wszystkich tych przypadkach mowa o ogólnodostępnej AI umiejącej ze słownego opisu generować grafiki.

Dynamic Island

Owa „dynamiczna wyspa” to innowacyjne rozwiązanie wdrożone w najnowszych iPhone’ach. Chodzi o ekran w ekranie w miejscu tzw. notcha (wcięcie w wyświetlaczu, w którym kryje się obiektyw aparatu). Pionierski pomysł Apple wydaje się przyszłościowym rozwiązaniem, po który może zacząć sięgać konkurencja. Dotykowa „wyspa” otwiera wiele możliwości dla aplikacji – w ten sposób można sterować np. odtwarzaniem muzyki ze Spotify.

Zestawienie przygotowaliśmy na podstawie rankingów opracowanych przez media branżowe, w tym m.in. serwisy Gigadgets, Engadget czy Mashable. Oto top 10 „wygranych”:

ChatGPT

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gadżety
Jak Quality of Service może zoptymalizować sieć domową
Gadżety
Giganci powalczą o nasze palce. Inteligentne pierścienie mają być hitem
Gadżety
To kulinarna rewolucja. Przyprawy może zastąpić niezwykłe urządzenie
Gadżety
Polska policja wchodzi do Xiaomi. Przeszukania u chińskiego producenta
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Gadżety
Nastolatki odcięte od smartfonów? Tak radykalnego pomysłu jeszcze nie było
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży