Świetny debiut komunikatora Slack. Jest wart 20 mld dol.

Firma, której prezesem i współzałożycielem jest Stewart Butterfield, zakończyła pierwszy dzień notowań na nowojorskiej giełdzie wzrostem cen akcji o blisko połowę, do 38,6 dol. za sztukę.

Publikacja: 20.06.2019 23:35

Prezes i współzałożyciel Slacka Stewart Butterfield przed gmachem giełdy na Wall Street

Prezes i współzałożyciel Slacka Stewart Butterfield przed gmachem giełdy na Wall Street

Foto: Bloomberg

Firma Slack Technologies, która powstała w 2009 roku, oferuje bardzo popularne narzędzie do komunikacji wewnątrz firm (Slack to skrót od: Searchable Log of All Conversation and Knowledge). Jest dostępne w wersji płatnej i darmowej.

CZYTAJ TAKŻE: Słaby debiut Ubera. Czy stanie się drugim Amazonem?

Startup zadebiutował w formie tzw. direct listingu, czyli nie wyemitował żadnych nowych akcji. Możliwość zbytu na giełdzie posiadanych papierów uzyskali za to dotychczasowi udziałowcy (w podobnej formie debiutował przed ponad rokiem serwis muzyczny Spotify, tracąc w dniu debiutu 10 proc. wartości). Akcjonariusze Slacka mają się z czego cieszyć. Kurs akcji w trakcie sesji przekroczył nawet 42 dol.

Slacka kontrolują fundusze inwestycyjne z Accel Partners na czele. To fundusz założony jeszcze w 1983 roku przez Jima Swartza i Arthura Pattersona. Miliarderem stał się wspomniany już Stewart Butterfield, który dysponuje 8,6 proc. akcji (są teraz warte około 1,5 mld dol.). Zanim stworzył Slacka, Butterfield był jednym z założycieli Flickra, serwisu do dzielenia się zdjęciami, który odkupiło Yahoo w 2005 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Jednorożce chcą zostać bykami na Wall Street

Slack, podobnie do debiutujących ostatnio jeden za drugim na giełdzie technologicznych jednorożców, jak np. Uber, od lat przynosi straty. W ubiegłym roku było to 139 mln dolarów przy 400 mln dol. przychodów. Wciąż jest na etapie inwestycji w poszerzanie bazy klientów. Przychody w ubiegłym roku wzrosły o ok. 80 proc.

Globalne Interesy
Zainwestują w USA pół biliona dolarów. Donald Trump chwali koncern
Globalne Interesy
Microsoft przyznaje się do wielkiego błędu. „Przegapiliśmy to”
Globalne Interesy
Rosja tonie. Nie udało się zastąpić zachodnich technologii
Globalne Interesy
Ta kluczowa firma Elona Muska była na dnie. Uratował ją Donald Trump
Globalne Interesy
Kto uratuje Intela? Donald Trump ma zaskakujący plan