Trump bije w Twittera. Jarzombek: przenieście siedzibę do nas

AFP

Twitter ma problemy w USA. Prezydent Donald Trump podpisał właśnie rozporządzenie, które może mieć poważny wpływ na funkcjonowanie portali społecznościowych. Pomocną dłoń do Twittera wyciąga niemiecki polityk.

Prezydent USA podpisał rozporządzenie wykonawcze dotyczące mediów społecznościowych. Federalna Komisja ds. Komunikacji (FCC) miałaby uściślić, czy moderowanie wpisów użytkowników przez sieci społecznościowe powinno łączyć się z utratą ochrony przed odpowiedzialnością prawną. Donald Trump twierdzi, że chodzi o obronę wolności słowa, a portale społecznościowe cenzurują wypowiedzi prawicowych komentatorów i określają je jako fakenewsy niesłusznie.

CZYTAJ TAKŻE: Trump grozi Twitterowi zamknięciem. Bo serwis oznaczył mu post

Co tak rozwścieczyło prezydenta USA? Twitter uznał, że post Donalda Trumpa o zbliżających się wyborach w Kalifornii może być potencjalną dezinformacją. Oznaczono go alertem stosowanym dla fakenewsów.

Jeden z niemieckich oficjeli zaprosił więc Twittera do przeniesienia głównej siedziby do Niemiec. Zaproszenie na Twitterze wystosował Thomas Jarzombek, niemiecki polityk Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, deputowany Bundestagu oraz pełnomocnikiem ds. startupów i gospodarki cyfrowej w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Energii.

Thomas Jarzombek napisał, że w Niemczech platforma nie będzie miała żadnych problemów z krytykowaniem władzy i walką z fałszywymi informacjami. Pełnomocnik niemieckiego rządu napisał, że w jego kraju jest idealny ekosystem dla takich firm jak Twitter na które Niemcy czekają z „otwartymi drzwiami” – pisze agencja Reutera.

Jack Dorsey jak na razie nie odpowiedział na zaproszenie niemieckiego polityka. Za to skomentował zarzuty prezydenta USA, pisząc, że Twitter nadal będzie zwalczał dezinformację na temat wyborów na całym świecie.

Donald Trump jest jednym z najbardziej prominentnych użytkowników Twittera z ponad 80 mln obserwujących. Prezydent USA twituje codziennie a jego zasięg i wpływy są ogromne. Ostatni kontrowersyjny wpis prezydenta dotyczy rzekomego udziału popularnego prezentera programu stacji MSNBC „Morning Joe” Joe Scarborough w rzekomym morderstwie. Trump zamieścił informację o tym, że prezenter brał udział w zamordowaniu jednej ze swoich współpracowniczek Lori Klausutis w 2001 roku, kiedy był jeszcze republikańskim kongresmenem z Florydy.

Informacja jest plotką i nawet mąż kobiety Timothy Klausutis zaprzecza tym rewelacjom. Wezwał też Dorseya do usunięcia tweeta prezydenta, ponieważ uwłacza on pamięci jego żony. Twitter odmówił usunięcia tweeta, mimo, że z oficjalnych dokumentów jasno wynika, iż kobieta uległa nieszczęśliwemu wypadkowi bez udziału osób trzecich, a Joe Scarborough w chwili jej śmierci przebywał w Waszyngtonie.

Trump też zignorował apel wdowca, wciąż powtarzając, że „niektórzy uważają”, że Scarborough „wywinął się” z morderstwa i należy wznowić śledztwo w sprawie śmierci Lori Klausutis.

Prezydent USA i Scarborough od lat toczą boje słowne nie tylko na Twitterze. Dziennikarz oraz jego partnerka i żona Mika Brzeziński ostro krytykują politykę oraz zachowanie Donalda Trumpa w swoim programie oraz na Twitterze. „Donald, jesteś chorym człowiekiem” – powiedziała Brzeziński w czasie programu Morning Joe, po tym jak prezydent po raz kolejny zaatakował jej partnera. Zdaniem dziennikarki akcja Trumpa z promowaniem teorii spiskowych, to próba odwrócenia uwagi od faktu, że nie radzi on sobie ze zwalczaniem pandemii koronawirusa w USA, gdzie na COVID-19 zmarło już ponad 100 tys. osób. Brzezinski zaapelowała też o dezaktywację konta Trumpa na Twitterze, bo dzięki temu „świat będzie bezpieczniejszy”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sukces polskiej sztucznej kości

Już ponad 40 osobom w ramach eksperymentalnych operacji wszczepiono sztuczną kość FlexiOss. To tzw. ...

Duży krok na drodze do kwantowego internetu

Fizycy ustanowili nowy rekord w przekazywaniu splątania kwantowego na odległość. Przetransportowali, za pomocą światłowodu, ...

Białorusin wjedzie czołgiem do rosyjskiego parlamentu

Jeden z twórców popularnej na całym świecie gry komputerowej „World of Tanks” chce wkroczyć ...

Posiłki zamawiane online trafiły do starszych

Zamówienia posiłków przez internet rosną kilka razy szybciej niż cały sektor gastronomiczny. Trend ma ...

Już czas, by człowiek zyskał ogon

Naukowcy z Keio University w Tokio stworzyli robotyczny ogon inspirowany biomechaniką, który ma na ...