To już wojna technologiczna. USA coraz mocniej przyciskają Pekin

Ciosy, które Stany Zjednoczone zadawały Chinom w wojnie technologicznej, są coraz lepiej wymierzone. Uderzają choćby w produkcję mikroprocesorów.

Publikacja: 06.10.2020 00:27

To już wojna technologiczna. USA coraz mocniej przyciskają Pekin

Foto: Bloomberg

Administracja Trumpa jak na razie wygrywa „na punkty” wojnę technologiczną z Chinami. Zadawane przez nią ciosy stają się coraz boleśniejsze dla chińskiej branży nowych technologii.

Przykładem na to są wprowadzone pod koniec września sankcje wymierzone w koncern SMIC, czyli największego w Chinach producenta mikroprocesorów. Departament Handlu stwierdził w liście wysłanym do amerykańskich spółek prowadzących transakcje ze SMIC, że istnieje „nieakceptowalne ryzyko” tego, że części wysyłane chińskiej firmie będą miały zastosowanie wojskowe. Każda spółka, która będzie chciała sprzedawać SMIC komponenty elektroniczne, będzie musiała złożyć wniosek o specjalną licencję. Wcześniej administracja Trumpa skutecznie naciskała też na rząd Holandii, by zablokował sprzedaż przez holenderską firmę ASML dla koncernu SMIC maszyny wykorzystywanej do produkcji najbardziej zaawansowanych technologicznie mikroprocesorów. SMIC jest jedną z dwóch chińskich spółek (drugą jest Huahong) potrafiącą produkować mikroprocesory w technologii litografii 28-nanometrowej.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Globalne Interesy
Kto uratuje Intela? Donald Trump ma zaskakujący plan
Globalne Interesy
Apple i Meta biorą się za humanoidy. Walka o nowy wielki biznes
Globalne Interesy
Sukces Elona Muska. Apple kończy bojkot platformy X
Globalne Interesy
Groźny konkurent Elona Muska? Rosja chce z przytupem wrócić w kosmos
Globalne Interesy
Elon Musk chce przejąć OpenAI. Sam Altman: 100 mld dolarów to za mało
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce