Uber krwawi. Mniej klientów przez koronawirusa

Pandemia bije w wyniki Ubera, a jego odnoga zajmująca się dostawą żywności nie jest w stanie zrekompensować utraconych przychodów. Strata netto od początku roku wynosi już 5,8 mld dol.

Publikacja: 06.11.2020 13:28

Prezes Ubera Dara Khosrowshahi szuka nowych możliwości zarobku firmy

Prezes Ubera Dara Khosrowshahi szuka nowych możliwości zarobku firmy

Foto: Bloomberg

W III kwartale firma odnotowała przychody na poziomie 3,1 mld dol., co oznacza spadek o 18 proc. rok do roku. Przychody generowane z usług płatnych przejazdów spadły o 53 proc. Z kolei działalność Uber Eats wygenerowała o 125 proc. wyższą sprzedaż.

CZYTAJ TAKŻE: Uber więcej zarabia na jedzeniu niż pasażerach

Według analityków wzrost przychodów Ubera w kolejnych kwartałach będzie w dużej mierze zależeć od przebiegu pandemii, przy czym druga fala zachorowań może spowodować, że klienci będą nieufni i będą powstrzymywać się przed częstymi podróżami nawet w całym 2021 r.

Strata w III kwartale wyniosła 1,8 mld dol. W sumie od początku roku Uber stracił już 5,8 mld dol. Dara Khosrowshahi, prezes Ubera podczas telekonferencji starał się przekonać inwestorów, że spółka jest na ścieżce do rentowności. Jest on przekonany, że Uber osiągnie swój cel, jakim jest wypracowanie kwartalnego zysku do końca przyszłego roku.

Jednak według analityków Uber znajduje się pod presją ze strony regulatorów, którzy będą naciskać na zapewnienie godnych warunków zatrudnienia.

CZYTAJ TAKŻE: Taksówki w kryzysie. Uber, hulajnogi, a teraz pandemia

– Generalnie w całym kraju (USA – red.), a może nawet na całym świecie, będzie rosła presja, aby zacząć zapewniać więcej świadczeń i ochrony dla kierowców Ubera – mówi Tom White, analityk DA Davidson. Według niego wzrost kosztów z tego tytułu może wynosić 25-30 proc.

Globalne Interesy
20 lat więzienia i 100 mln dol. grzywny. W USA chcą zablokować DeepSeeka i chińską AI
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Globalne Interesy
Unia Europejska chce stworzyć rywala dla DeepSeeka i ChatGPT. Ale bez Polski
Globalne Interesy
To on stoi za DeepSeekiem i rzuca wyzwanie USA. Kto w Chinach buduje systemy AI?
Globalne Interesy
„Istotne dowody”. Chińska rewolucyjna technologia w cieniu podejrzeń
Globalne Interesy
Chińczycy mają już coś lepszego, niż budzący postrach w USA DeepSeek. Co potrafi Qwen?