Microsoft będzie budować autonomiczne samochody

Bloomberg

Microsoft poinformował, że dołącza do inicjatywy budowy autonomicznych pojazdów przez firmę Origin. Projekt Cruise jest wart 2 mld dolarów. Jego głównym udziałowcem jest koncern General Motors.

Dzięki inwestycji Microsoft wartość spółki Cruise zostanie podniesiona do 30 miliardów dolarów. Wśród inwestorów strategicznych firmy jest poza Microsoft oraz GM także koncern Honda.

Firmy nie ujawniły, jaką część udziałów w Cruise otrzyma Microsoft w wyniku swojej inwestycji. Jednak rzecznik Cruise potwierdził, że General Motors zachowa pakiet większościowy – informuje CNN.

CZYTAJ TAKŻE: Uber ma kłopot. Pożegna autonomiczne pojazdy?

Cruise chce wykorzystać Azure, obliczeniową platformę Microsoftu, by móc szybciej i sprawniej realizować kolejne etapy projektu.

Origin ma być pojazdem w pełni autonomicznym, służących do przewozu osób w miastach. Nie trafi do salonów sprzedaży, ma służyć jako nowoczesny transport miejski. Origin ma być w pełni autonomiczny, bez jakiejkolwiek możliwości ingerencji człowieka w jego poruszanie się, co oznacza, że zrezygnowano z kierownicy, pedałów, większości przycisków i tradycyjnej deski rozdzielczej. Dzięki temu udało się wygospodarować dużo miejsca dla pasażerów. Do jednego pojazdu wejdzie nawet sześć osób. Dzięki rozsuwanym drzwiom wsiadania i wysiadanie z Origin ma być maksymalnie ułatwione.

CZYTAJ TAKŻE: Wirus przyspieszył autonomiczne pojazdy. Boom się właśnie zaczyna

Samochód ma być wyposażony w kamery i czujniki ułatwiające poruszanie się nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Mógłby także nawigować na ruchliwych ulicach miast, unikając zderzenia nie tylko z innymi samochodami, ale także jednośladami i pieszymi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

E-sklepy zaprzegają do pracy algorytmy, AR i VR

Epidemia oznacza większy zwrot w stronę automatyzacji sprzedaży oraz inwestowania w nowe rozwiązania technologiczne, ...

Bezpieczeństwo made in cloud

Menedżerowie w polskich firmach nie pytają dzisiaj o konieczność cyfryzacji, ale o bezpieczeństwo całego ...

Duńska armia stawia na graczy. Wyróżniają się zdolnościami

Duńskie siły zbrojne poszukują wśród graczy nowych pilotów, dowódców lotów i operatorów radarów. Zatrudnienie ...

Białorusin wjedzie czołgiem do rosyjskiego parlamentu

Jeden z twórców popularnej na całym świecie gry komputerowej „World of Tanks” chce wkroczyć ...

Facebook chce zabić smartfony. Przełomowy projekt

Mark Zuckerberg ma wizję, by wkrótce pozbawić ludzi konieczności korzystania z telefonów. Twórca Facebooka ...

Polskie fabryki AGD ruszają, ale sklepy widzą podwyżki

Branża AGD wraca do życia, choć nie pracuje jeszcze na 100 proc. mocy. Trzeba ...