Facebook bierze się za kłamstwa o szczepionkach na Covid-19

Marian Zubrzycki

Serwis będzie oznaczał wszystkie posty omawiające bezpieczeństwo szczepionek, na razie w USA. Także Instagram będzie o tym informował.

Facebook był mocno krytykowany za umożliwienie rozpowszechniania dezinformacji o szczepionkach na swoich platformach, wiec społecznościowy gigant postanowił działać i ogłosił rozpoczęcie dodawania etykiet do postów, które omawiają bezpieczeństwo zastrzyków. Niedługo chce oznaczyć wszystkie posty dotyczące szczepionek. Firma uruchamia również narzędzie w USA, aby informować ludzi o tym, gdzie można uzyskać szczepionki Covid-19. Tego typu informacje pojawią się także na Instagramie.

Facebook i Instagram długo były miejscem, gdzie wiele kont, stron i grup promowało fałszywe informacje o szczepieniach i można je łatwo znaleźć poprzez wyszukiwanie słów kluczowych. Rozprzestrzeniania fałszywych wiadomości nikt nie kontrolował.

CZYTAJ TAKŻE: Teorie o szczepionkach na koronawirusa coraz bardziej szalone

Chris Cox, Chief Product Officer Facebooka, powiedział w wywiadzie, że firma potraktowała fałszywe twierdzenia „bardzo poważnie”, ale powiedział, że istnieje „ogromna szara strefa ludzi, którzy mają obawy… niektóre z nich niektórzy nazwaliby dezinformacją, a inne które inni ludzie nazwaliby zwątpieniem”. – Najlepszą rzeczą do zrobienia w tej ogromnej szarej strefie jest po prostu pokazanie się z miarodajnymi informacjami w pomocny sposób, wzięcie udziału w rozmowie i zrobienie tego z ekspertami w dziedzinie zdrowia – dodał.

Firma twierdzi, że oznacza posty na Facebooku i Instagramie, które omawiają bezpieczeństwo szczepionek COVID-19, tekstem mówiącym, że szczepionki przechodzą testy bezpieczeństwa i skuteczności przed zatwierdzeniem.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy blokują szczepionki na Covid-19. Korzystają Chiny i Rosja

W poście na blogu napisano również, że od czasu rozszerzenia listy zakazanych fałszywych twierdzeń dotyczących koronawirusa i szczepionek w lutym, usunął dodatkowe 2 miliony treści z Facebooka i Instagrama. Facebook powiedział, że wdrożył również środki tymczasowe, w tym zmniejszenie zasięgu treści od użytkowników, którzy wielokrotnie udostępniają treści oznaczone jako fałszywe przez osoby weryfikujące fakty.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Allegro potwierdza: kurier będzie darmowy

Platforma potwierdza informacje „Rzeczpospolitej”, że jeszcze przed Czarnym Piątkiem uruchomi dla uczestników programu Smart ...

Druga młodość IT. Potężne inwestycje w centra danych, chmurę i VPN

W latach 2020–2025 krajowy rynek centrów danych podwoi się – prognozuje PMR. Duże inwestycje ...

Światło bez prądu i żarówki. To rewolucja?

Naukowcy z singapurskiego Nanyang Technological University (NTU) stworzyli nietypowe urządzenie, które pozwala przechwytywać promienie ...

Tajny projekt Apple. Satelity mają połączyć iPhony

Gigant z Cupertino pracuje nad technologią, bazującą na satelitach na niskiej orbicie okołoziemskiej. Firma ...

Amazon najwięcej wartą spółką. A kto najbogatszym człowiekiem?

Kapitalizacja koncernu Amazon sięgnęła po poniedziałkowej sesji 797 mld dolarów. Przebiła tym samym kapitalizację ...

Dziś zaczyna się historyczna misja. Ameryka wraca w kosmos

Po prawie dekadzie przerwy amerykańscy astronauci polecą w kosmos, startując z amerykańskiej ziemi. Astronauci ...