Chińscy hakerzy atakują Ujgurów za granicą

Wschodnia brama starego miast w Kaszgarze,, stolicy Xinjiang, autonomicznego regionu Chin, który zamieszkuje wiele mniejszości etnicznych
Bloomberg

Hakerzy wzięli sobie na cel ujgurskich działaczy i dziennikarzy mieszkających w USA. Usiłowali ich szpiegować i kontrolować – twierdzi Facebook. Wszystko wskazuje na to, że byli to Chińczycy.

Według analityków Facebooka cybeprzestępcy obrali sobie za cel „aktywistów, dziennikarzy i dysydentów wśród Ujgurów i innych mniejszości muzułmańskich z Xinjiangu (Sinciang) w Chinach, mieszkających głównie za granicą w Turcji, Kazachstanie, Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Szczegółowo opisując swoje ustalenia dotyczące kampanii cyberszpiegowskiej portal informuje, że hakerzy zainfekowali urządzenia elektroniczne „celów złośliwym oprogramowaniem, aby umożliwić inwigilację”. W niektórych przypadkach hakerzy włamywali się lub podszywali się pod popularne wśród Ujgurów serwisy informacyjne, aby potajemnie instalować oprogramowanie szpiegowskie – pisze CNN.

CZYTAJ TAKŻE: Gwiazda FC Barcelony zrywa z Huawei. Mocne oskarżenia

Zorganizowana grupa hakerów założyła fałszywe konta na Facebooku, tworząc fałszywe postaci dziennikarzy, studentów, adwokatów zajmujących się prawami człowieka albo udając członków ujgurskiej społeczności za granicami Chin. Zdobywali zaufanie prawdziwych osób z tej społeczności i wysyłali im linki do stron zabierających wirusy. Publikowali takie linki także na Facebooku, a nawet stworzyli aplikacje do tłumaczeń i modlitw, które zawierała wirusy.

Część tej działalności Facebookowi udało się odkryć dzięki firmie FireEye.

Facebook uniemożliwił udostępnianie zainfekowanych linków, zablokował hakerskie konta oraz poinformował potencjalne ofiary o zagrożeniu. Wnioski przekazano także innym platformom społecznościowym, tak by i one zbadały czy podobna działalność nie jest prowadzona u nich.

Portal pisze w raporcie, że grupa była „doskonale zorganizowana i z dużym wsparciem technicznym. CNN przypomina, że hakerzy na zlecenie rządu w Pekinie już wcześniej włamywali się do telefonów należących do ujgurskich emigrantów.

CZYTAJ TAKŻE: H&M wyrzucony z chińskiego internetu

Grupy hakerskie zidentyfikowane jako stojące za najnowszą kampanią są znane w branży cyberbezpieczeństwa jako „Evil Eye” i „Earth Empusa” i według Facebooka, były także zaangażowane w poprzednie kampanie szpiegowskie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Oddajemy dane za bezcen. Wystarczy voucher do marketu

Prywatność i dane osobiste stają się cenną walutą w świecie internetu i nowych technologii. ...

Amazon dostarczy przesyłkę do bagażnika twojego auta

Firma Jeffa Bezosa wprowadza kolejną nowość w sposobie dostarczania zamówień dla swoich klientów. Chodzi ...

Taksówkarze mają dość Ubera. Będzie potężny protest

Resort infrastruktury przygotował siódmą już wersję projektu ustawy dotyczącej Ubera. Nie zadowala ona ani ...

Sony stworzyło aparat dla youtuberów

Japoński koncern Sony wypuścił na rynek miniaturową kamerę. Nagrywa doskonałej jakości filmiki i mieści ...

Zaskakujący wynik rankingu. Najszybsi i najskuteczniejsi hakerzy

Sponsorowani przez Rosję hakerzy są dużo szybsi niż inne tego typu grupy – twierdzi ...

Gazprom rzuca rękawicę YouTube i TikTokowi

Holding Gazprom-Media wprowadzi na rynek rosyjski odpowiednik amerykańskiej platformy YouTube. Ma to nastąpić w ...