Zoom wychodzi poza telekonferencje. Astronomiczna kwota

Choć Eric Yuan, twórca apki Zoom, wychował się w Pekinie, to – zainspirowany przez Billa Gatesa – postanowił karierę zawodową związać z Doliną Krzemową
Bloomberg

Platforma przejmuje za 14,7 mld dol. przejmuje dostawcę usług call center w chmurze Five9.

Zoom realizując pierwszą tak duża transakcję wykorzystuje imponujący wzrost cen akcji w ubiegłym roku, kiedy to pandemia spowodowała eksplozję zainteresowania jego ofertą.

Firma zajmująca się wideokonferencjami, która podczas swojej pierwszej oferty publicznej dwa lata temu została wyceniona na około 9 mld dol. teraz jest wycenia przez rynek na ponad 106 mld dol. Dlatego chce wyłożyć około 14,7 mld dol. za Five9 w ramach transakcji obejmującej wszystkie akcje. Operacja ma ostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2022 r.

CZYTAJ TAKŻE: Zoom będzie miał konkurenta. Stoi za nim jeden z najbogatszych ludzi

20-letnia Five9 stanie się jednostką operacyjną Zoom, dla którego przejęcie jest próbą rozszerzenia oferty. W ubiegłym roku do oprogramowania do wideokonferencji dodano kilka produktów do współpracy biurowej, system telefoniczny w chmurze oraz urządzenie do komunikacji domowej.

Przejęcie Five9 – które zgromadziło ponad 2 tys. klientów na całym świecie, w tym Citrix i Under Armour, i przetwarza ponad 7 mld minut rozmów rocznie – pomoże Zoomowi wejść na rynek centrów kontaktowych o wartości 24 mld dol.

– Nieustannie poszukujemy sposobów na ulepszenie platformy, a dodanie Five9 jest naturalnym dopasowaniem – mówi Eric S. Yuan, założyciel i dyrektor generalny Zoom. Połączenie da firmom „znaczące” możliwości sprzedaży krzyżowej w swoich bazach klientów, podały w komunikacie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gry to ziemia obiecana, ale nie dla wszystkich

Spośród ponad trzydziestu studiów notowanych na warszawskiej giełdzie najlepszą propozycją inwestycyjną są cztery największe ...

Polacy szybko wymieniają smartfony na nowe

Posiadamy już średnio więcej niż jeden smartfon, a w naszych szufladach leży nawet po ...

Jest szybki i dokładny test na Covid. Potrzebny smartfon i ślina

Kolejna mutacja koronawirusa grozi kolejnym lockdownem i zakłóceniami w światowej gospodarce. Jest też problematyczna ...

Już 400 zł za akcję CD Projektu. Najwięcej warte studio w Europie

W czasie czwartkowej sesji GPW walory producenta gier po raz pierwszy w historii przekroczyły ...

Polacy coraz chętniej płacą zegarkiem

Jesteśmy piątym krajem w Europie i szóstym na świecie pod względem liczby transakcji za ...

Cyberataki: najbardziej boimy się wycieku i utraty danych

W 2018 roku aż 93 proc. amerykańskich firm zetknęło się z incydentem zakwalifikowanym jako ...