Uber oraz Bolt (dawny Taxify) znalazły się na celowniku kilku instytucji państwowych. Po środowych negocjacjach protestujących taksówkarzy z rządem minister infrastruktury i szefowa resortu przedsiębiorczości zapewniły, że powołana zostanie specjalna komisja międzyresortowa ds. uregulowania rynku przewozów i ruszą kontrole aplikacji łączących pasażerów z kierowcami, mające wyeliminować nielegalne praktyki.
CZYTAJ TAKŻE: Protest taksówkarzy zawieszony. Rząd wyłączy Ubera?
Za przewoźników wezmą się m.in. Inspekcja Transportu Drogowego oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pod lupę Ubera i Bolta wzięły też organy ścigania. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo przeciwko nim w sprawie uszczuplania należności wobec Skarbu Państwa z tytułu VAT oraz podatku dochodowego. To efekt zawiadomienia związków zawodowych reprezentujących taksówkarzy. Jak poinformował nas Łukasz Łapczyński, rzecznik prokuratury, jeszcze przed wszczęciem śledztwa, na etapie czynności sprawdzających, zgromadzono obszerną dokumentację dotyczącą zasad funkcjonowania tych podmiotów oraz podmiotów z nimi współpracujących na polskim rynku.
W piśmie od prokuratury czytamy: „W toku śledztwa wyjaśniane będą nie tylko wątki związane z odprowadzaniem podatków przez podmioty wskazane w zawiadomieniu, ale również kwestie realizacji innych obowiązków, w tym w zakresie praw pracowniczych. Postępowanie dowodowe jest w toku, a sprawa jest objęta zwierzchnim nadzorem służbowym Prokuratury Krajowej”.
CZYTAJ TAKŻE: Wiadomo już, kiedy Uber zadebiutuje na giełdzie. Będzie rekord?