Inwestycja pozwoli europejskiemu przemysłowi uniezależnić się od zewnętrznych dostaw surowca niezbędnego do produkcji nowoczesnych akumulatorów i baterii, m.in. dla samochodów elektrycznych i magazynów energii. Projekt przyczyni się też do powstania 8 tys. miejsc pracy w regionie.
Projekt firmy Geomet polega na ponownym uruchomieniem wydobycia w wygaszonej przed laty kopalni w czeskim Cinovec. Fundusz EIT InnoEnergy, który wesprze ten projekt, to koordynator Europejskiego Aliansu Bateryjnego (z ang. European Battery Alliance – EBA250), którego celem jest zabezpieczenie bazy surowcowej dla rozwoju nowoczesnego i ekologicznego przemysłu energetycznego w Europie. – Wsparcie inwestycji w wydobycie strategicznych złóż litu, pierwiastka, który stanowi podstawę baterii i akumulatorów litowo-jonowych, idealnie wpisuje się w naszą misję – podkreśla Jakub Miller, prezes EIT InnoEnergy Central Europe.
CZYTAJ TAKŻE: Przełom w długości pracy i ładowania baterii. I znów ten grafen
Eksploatacja czeskiego złoża ma trwać co najmniej 50 lat, zapewniając europejskiemu przemysłowi dostęp do wydobywanego lokalnie surowca. To jedno z największych nie tylko w Europie, ale i na świecie złóż. Lit, obok pierwiastków takich jak kobalt, mangan czy nikiel, stanowi podstawę nowoczesnych baterii litowo-jonowych. Większość udokumentowanych i nadających się do eksploatacji zasobów znajduje się jednak daleko od Europy – w Chile, Australii i Argentynie.
– Skala projektu Cinovec jest kluczowa dla realizacji celów klimatycznych Unii Europejskiej w obszarze elektromobilności i przechowywania energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Jesteśmy niezwykle zainteresowani wspieraniem tego projektu – zaznacza Miller.