Huawei w komunikacie, cytowanym przez agencję Reuters, poinformował, że „działania ich pracownika nie miały związku z firmą”, a decyzja o zwolnieniu została podjęta ze względu na fakt, iż cała sytuacja mocno nadszarpnęła jej reputację.
W piątek Agencja Bezpieczeństwa zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa Weijinga W. oraz Polaka Piotra D., który był wcześniej oficerem ABW. Po zatrzymaniu podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 130 ust. 1 k.k. Decyzją sądu zostali aresztowani na 3 miesiące. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.
W 2017 roku Weijing W. został dyrektorem sprzedaży Huawei. Jego głównym zadaniem była sprzedaż produktów firmy w sektorze publicznym.
Aresztowany Weijing W. jest absolwentem Pekińskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych, gdzie studiował polonistykę. W 2011 r. został zatrudniony w Huawei i ponownie wysłany do Polski, gdzie odpowiadał za public relations tej firmy w Polsce oraz kontakty z przedstawicielstwami dyplomatycznymi. W 2017 roku został dyrektorem sprzedaży Huawei. Jego głównym zadaniem była sprzedaż produktów firmy Huawei w sektorze publicznym.
CZYTAJ TAKŻE: Aresztowanie pracownika Huawei w Polsce. Pekin „głęboko zaniepokojony”