Reklama
Rozwiń

Putin walczy z „wynalazkiem zachodnich służb”. Sypią się kary

Rosyjskie władze zagroziły Twitter’owi, Google i Facebook’owi kolejnymi karami finansowymi za odmowę usunięcia treści, które nie podobają się Kremlowi. Dostaje się także rosyjskim portalom.

Publikacja: 05.05.2021 14:53

Ofiarą technologii deepfake padają obecnie przede wszystkim znani ludzie, wkrótce zagrożony będzie k

Ofiarą technologii deepfake padają obecnie przede wszystkim znani ludzie, wkrótce zagrożony będzie każdy. Na zdjęciu: Władimir Putin

Foto: Bloomberg

Twitter może zostać ukarany grzywną 24 mln rubli (1,23 mln zł) za odmowę usunięcia zabronionych w Rosji treści, czego żądała państwowa inspekcja komunikacji społecznej (Roskomnadzor). Google i Facebook grożą grzywny w wysokości 20 mln rubli (1,02 mln zł) – informuje agencja TASS, powołując się na informacje z sądu rejonowego na Tagance w Moskwie.

CZYTAJ TAKŻE: Spowalniając Twittera, Kreml uderzył w… swoją sieć i portale

„Sąd otrzymał sześć protokołów przeciwko Twitterowi, sporządzonych na podstawie części 2 art. 13.41 Kodeksu wykroczeń administracyjnych Federacji Rosyjskiej (właściciel strony internetowej lub zasobu informacyjnego w sieci informacyjno-telekomunikacyjnej „Internet”, nie usuwa informacji, jeżeli obowiązek usunięcia takich informacji przewidują przepisy Federacji Rosyjskiej). Za każdy protokół spółce grozi grzywna w wysokości do 4 mln rubli, łącznie 24 mln rubli”.

W odniesieniu do Google i Facebooka sąd dostał pięć protokołów. Za każdy grozi im również grzywna w wysokości do 4 milionów rubli, w wyniku czego mogą zostać ukarani grzywną w wysokości 20 milionów rubli.

W kwietniu sąd nałożył na Twittera grzywnę w wysokości 8,9 mln rubli za odmowę usunięcia wezwań do udziału nastolatków w protestach poparcia Aleksieja Nawalnego. Grzywny dostały też inne portale – rosyjskie: VKontakte – 1,5 mln rubli (450 tyś. zł) i Odnoklassniki – 4 mln  rubli oraz chiński TikTok – 2,6 mln rubli.

Rosyjskie władze ogłosiły niedawno, że Twitter usunął 60 proc. treści, które Roskomnadzor uznał za naruszające prawo. Wciąż jednak na portalu było około tysiąca takich, które Kreml uważa za nielegalne w Rosji. Przede wszystkim wezwania do obrony Aleksieja Nawalnego i materiały obnażające korupcję, nepotyzm i nadużycia władz.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja zablokuje YouTube, Twittera i Facebooka. Zaskakujący powód

Według Władimira Putina internet jest wynalazkiem zachodnich służb specjalnych, które „siedzą, słuchają i gromadzą informacje obronne”. Zgodnie z tą filozofią, pod koniec grudnia 2020 r Putin podpisał ustawę zezwalającą Roskomnadzorowi na spowolnienie i zablokowanie zagranicznych platform internetowych, które zdaniem rosyjskich urzędników cenzurują rosyjskie media państwowe.

W połowie marca rosyjski nadzór telekomunikacyjny spowolnił Twittera, dając Amerykanom miesiąc na usunięcie jakoby nielegalnych i szkodliwych informacji. Sąd w Moskwie ukarał Twitter grzywną 3,2 mln rubli (160 tyś zł) za „systematycznie nieusuwanie niezgodnych z rosyjskim prawem informacji”.

Globalne Interesy
Te latające pojazdy mają odmienić transport. Właśnie rusza produkcja
Globalne Interesy
AI Elona Muska zyskała miliardy. To będzie wojna z twórcą ChatGPT o pozycję nr 1
Globalne Interesy
„Jestem Satoshi Nakamoto". Kim jest twórca bitcoina?
Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku