Koszmar Google się ziścił. Związki wchodzą do tech-gigantów

Grupa ponad 200 pracowników koncernu zakłada związek zawodowy, choć internetowy gigant, delikatnie mówiąc, sobie tego nie życzył.

Publikacja: 04.01.2021 16:36

Protest pracowników
Alphabet, spółki-matki Google`a z listopada 2019 roku.

Protest pracowników Alphabet, spółki-matki Google`a z listopada 2019 roku.

Foto: Bloomberg

Związek ma powstać w ramach Communication Workers of America Union. Z około 227 pracowników, którzy do tej pory zapisali się do struktury, wszyscy zobowiązali się wpłacać na rzecz związku 1 proc. rocznego wynagrodzenia. Większość pracowników, którzy się zapisali, pracuje głównie w biurach w rejonie zatoki San Francisco i jednym w Cambridge.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook, Google, Alibaba mają problem. Ruszyły śledztwa i pozwy

– To historyczny, pierwszy związek w dużej firmie technologicznej złożony przez wszystkich pracowników technicznych i otwarty dla wszystkich – mówi Dylan Baker, inżynier oprogramowania w Google. – Będziemy wybierać przedstawicieli, podejmować decyzje demokratycznie, płacić składki i zatrudniać wykwalifikowanych organizatorów, aby wszyscy pracownicy Google wiedzieli, że mogą z nami współpracować, jeśli rzeczywiście chcą – dodał.

Plany uruchomienia związku w Google i Alphabet pojawiły się po utworzeniu podobnych w firmach technologicznych Kickstarter i Glitch na początku zeszłego roku. Ponadto pracownicy HCL Technologies zatrudnieni w Google w Pittsburghu i pracownicy innych firm technologicznych w Bay Area też utworzyli związki w zeszłym roku.

W ciągu ostatnich kilku lat Google miał wiele problemów związanych z warunkami pracy, jak strajk, odwet pracodawcy na organizatorach i niedawne wymuszone odejście Timnity Gebru, inżynierki zajmującej się algorytmami, która wskazywała na nieprawidłowości np w ich podejściu do kwestii rasowych.

CZYTAJ TAKŻE: Związkowcy w USA protestują: Google zwalnia i przenosi do Polski

W komunikacie prasowym pracownicy wskazali, że ponad połowa osób pracujących w firmach Alphabet to pracownicy kontraktowi, a zatem pozbawieni wielu świadczeń. Ponadto pracownicy nie zgadzają się z dużymi wypłatami dla kadry kierowniczej oskarżonej o nękanie zespołu, a także z niektórymi kontraktami rządowymi firmy, takimi jak ten dotyczący sterowania dronami wojskowymi.

W grudniu Krajowa Rada ds. Stosunków Pracy złożyła skargę na Google, zarzucając firmie, że naruszyła część ustawy o stosunkach pracy poprzez nadzorowanie pracowników i ogólnie ingerowała, ograniczała i zmuszała pracowników do pracy niezgodnej z prawem.

NLRB twierdzi również, że Google zniechęca swoich pracowników do tworzenia związków zawodowych, dołączania do nich, pomagania im lub angażowania się w inne chronione, uzgodnione działania.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji