Były amerykański prezydent twierdzi, że trzy firmy naruszyły jego prawa wynikające z Pierwszej Poprawki, gwarantującej wolność słowa. Pozwy wymieniają również dyrektora generalnego Twittera Jacka Dorseya, Marka Zuckerberga z Facebooka i dyrektora generalnego Google Sundara Pichaia.
– Żądamy zakończenia zakazu blokowania, zaprzestania wyciszania i zaprzestania umieszczania na czarnych listach, banowania i anulowania, które tak dobrze znamy – powiedział Trump na konferencji prasowej.
CZYTAJ TAKŻE: Spektakularna porażka bloga Donalda Trumpa
Po ataku demonstrantów z 6 stycznia na Kapitol platformy mediów społecznościowych szybko cofnęły możliwość publikowania dla ówczesnego prezydenta Trumpa. Przez lata testował on granice polityki platform wokół dezinformacji, a nawet gróźb przemocy, ale jego rola w wydarzeniach tamtego dnia przekroczyła wszelkie granicę. Trump wkrótce znalazł się bez megafonu, za pomocą którego mógłby dotrzeć do swoich wielu milionów obserwujących na Twitterze, Facebooku i YouTube, co okazało się dla niego ogromną karą.
Na Twitterze byłemu prezydentowi grozi dożywotni zakaz. Ale na Facebooku i YouTube istnieje możliwość przywrócenia jego kont. Facebook wciąż rozważa tę decyzję po tym, jak Rada Nadzorcza skierowała sprawę z powrotem do rozpatrzenia. Facebook musi teraz określić długość zawieszenia kont Trumpa, czy to na stałe, czy na czas określony.