Koncern Alibaba zwolnił menedżera oskarżanego o gwałt

Chiński gigant e-commerce Alibaba zwolnił menedżera, który został oskarżony o napaść seksualną na podwładną podczas służbowego wyjazdu.

Publikacja: 10.08.2021 22:35

Siedziba koncernu Alibaba w Hangzhou w Chinach

Siedziba koncernu Alibaba w Hangzhou w Chinach

Foto: Bloomberg

Agencja Reuters informuje, że w związku z tą sprawą koncern podjął działania mające zapobiec molestowaniu w pracy.

Zwolniony menedżer pracował w Alibaba City Retail, która oferuje dostawę artykułów spożywczych z lokalnych supermarketów. Mężczyzna przyznał, że faktycznie dopuścił się napastowania seksualnego jednej ze swoich podwładnych. Kobieta napisała we wpisie w firmowym intranecie, że w trakcie służbowego wyjazdu była nakłaniana do spożywania alkoholu, a udział w napaści brał również jeden z klientów. Co więcej kobieta skarżyła się także na brak reakcji ze strony kierownictwa firmy, kiedy pierwszy raz zgłosiła napaść.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny nałożyły astronomiczną karę na koncern Alibaba

W związku z ujawnieniem tego zdarzenia nie tylko jeden menedżer stracił pracę. Dyrektor generalny Daniel Zhang poinformował, że szef jednostki oraz dyrektor ds. HR podali się do dymisji, a dyrektor ds. personalnych został ukarany dyscyplinarnie.

Daniel Zhang zapewnił, że mężczyzna, który dopuścił się napaści „nigdy nie zostanie ponownie zatrudniony. To, czy popełnił gwałt lub nieprzyzwoitość, która narusza prawo, zostanie określone przez organy ścigania”. Zapewnił też, że koncern zaopiekuje się zgwałcona pracownicą.

Rzecznik koncernu poinformował media, że „Alibaba Group ma politykę zerowej tolerancji wobec niewłaściwych zachowań seksualnych, a zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy jest najwyższym priorytetem”.

Koncern przeprowadzi też ogólnofirmowe szkolenie w zakresie zapobiegania molestowaniu seksualnemu i uruchomi bezpieczny kanał, za pośrednictwem którego pracownicy będą mogli zgłaszać tego typu incydenty.

Relacja kobiety o incydencie, która została opublikowana w jedenastostronicowym dokumencie, wywołała burzę w mediach społecznościowych na chińskiej platformie podobnej do Twittera, Weibo.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji