Pracownicy Netflixa zarobili krocie na poufnych informacjach

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ściga byłych pracowników Netflixa. Na poufnych informacjach mieli zarobić 3 mln dolarów.

Publikacja: 20.08.2021 10:47

Pracownicy Netflixa zarobili krocie na poufnych informacjach

Foto: Bloomberg

Amerykański nadzorca giełdowy postawił zarzuty dwóm inżynierom-programistom pracującym w Netflixie oraz dwóm innym osobom wykorzystywania poufnych informacji do tzw. insider trading – czyli przeprowadzenia transakcji papierami wartościowymi dzięki dostępowi do informacji niejawnych dotyczących spółki i wykorzystania ich do osiągnięcia prywatnego zysku.

Byli pracownicy Netflixa wykorzystali dane o wzroście subskrybentów platformy, zanim jeszcze zostały one publicznie ujawnione wraz z informacjami o zyskach i kurs Netflixa mocno wzrósł na giełdzie w Nowym Jorku.

CZYTAJ TAKŻE: Netflix zaczął blokować klientów, którzy obchodzą ograniczenia

SEC uważa, że Sung Mo Jun, były inżynier oprogramowania w Netflix, był centralną postacią grupy, która od dłuższego czasu dzięki poufnym informacjom zarabiała na wahaniach kursy Netflixa. Pracował od dla platformy w 2016 i 2017 r. i wielokrotnie przekazywał niepubliczne informacje swojemu bratu i bliskiemu przyjacielowi, którzy wykorzystywali je do handlu przed publikacjami ważnych raportów Netflixa. SEC twierdzi także, że po tym, jak Sung Mo Jun opuścił Netflix, uzyskał kolejne poufne informacje dotyczące wzrostu liczby abonentów od dwóch innych osób z wewnątrz firmy. Jeden ze współsprawców nadal pracuje w firmie. Drugi odszedł w 2019 roku.

Jun, jego brat i przyjaciel używali zaszyfrowanych aplikacji do przesyłania wiadomości, aby omówić swoje posunięcia, próbując uniknąć wykrycia. W sumie członkowie grupy dokonali udanych transakcji giełdowych przed 13 raportami kwartalnymi Netflix od lipca 2016 r. do lipca 2019 r. – podaje SEC.

SEC twierdzi, że odkryła domniemany schemat oszustów za pomocą narzędzi do analizy danych, które pomagają znaleźć podejrzanie udane wzorce handlu giełdowym.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji