Według badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z Uniwersytetu Cambridge, Uniwersytetu w Oksfordzie oraz niderlandzkiego Donders Institute for Brain, Cognition and Behaviour w pewnym wieku ryzyko związane z nadużywaniem mediów społecznościowych jest wyższe. Zauważono też zasadnicze różnice między chłopcami i dziewczętami.
Grupa naukowców postanowiła sprawdzić, w jaki sposób korzystanie z mediów społecznościowych wpływa na „zadowolenie z życia” osób w wieku od 10 do 21 lat. Badacze z Cambridge przeanalizowali długoterminowe dane dotyczące 17 400 młodych ludzi w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że istnieją kluczowe okresy, w których intensywne korzystanie z takich serwisów obniżało poczucie ogólnej satysfakcji z życia. W przypadku dziewcząt najbardziej wrażliwy wiek to od 11 do 13 lat, a chłopców 14 i 15 lat. Naukowcy uważają, że wiąże się to z dojrzewaniem, które u chłopców występują później niż u dziewcząt. Jednak już w wieku 19 lat takie media oddziałują tak samo na młode kobiety, jak i na młodych mężczyzn.
Według badaczy wynika to z tego, iż jest to wiek, w którym większość ludzi doświadcza dużych zmian w życiu: wyprowadzka od rodziców, rozpoczęcie studiów lub pierwszej pracy. Wszystko to sprawia, że młodzi ludzie są bardziej podatni na negatywne czynniki.
Doktor Amy Orben, psycholożka i główna autorka badań programu Digital Mental Health, uważa, że teraz będzie można łatwiej uchronić nastolatki przed zgubnym wpływem nadużywania mediów społecznościowych. Według zespołu z Cambridge we wczesnym etapie okresu dojrzewania częste i długie z nich korzystanie pozwala prognozować mniejszą satysfakcję z życia w ciągu kolejnego roku.
Czytaj więcej
Rosyjskie władze zablokowały Instagram na terenie Rosji, co wywołało prawdziwą rozpacz rosyjskich influencerów. Na otarcie łez pod koniec marca dostaną rosyjską, narodową wersję platformy społecznościowej o nazwie Rossgram.