Newport Wafer Fab został przejęty przez holenderską firmę technologiczną Nexperia, spółkę zależną Wingtech notowanej na giełdzie w Szanghaju. Do przejęcia doszło w lipcu 2021 r. Jednak Nexperia musi teraz sprzedać 86 proc. swoich udziałów „w celu złagodzenia ryzyka dla bezpieczeństwa narodowego”. Tak zdecydował brytyjski rząd. Firma Nexperia poinformowała, że jest „zszokowana” tą decyzją i odwoła się od niej.
Przejęcie Wafer Fab zostało poddane kontroli w związku z trwającym globalnym niedoborem chipów komputerowych, który został zaostrzony przez pandemię i poważnie dotknął wiele branż. W momencie przejęcia fabryka w Newport produkowała około 35 tys. układów scalonych rocznie.
Rząd Wielkiej Brytanii musiał interweniować, zwłaszcza po tym, jak Komisja Spraw Zagranicznych Izby Gmin stwierdziła, że przejęcie Nexperii oznacza sprzedaż „jednego z cennych aktywów Wielkiej Brytanii” strategicznemu konkurentowi i potencjalnie zagraża bezpieczeństwu narodowemu.
Czytaj więcej
Czas dostawy chipów skrócił się o sześć dni w październiku, co stanowi największy spadek od 2016 r., co dowodzi, że popyt na te komponenty elektroniczne szybko się zmniejsza. To m.in. efekt spowolnienia gospodarczego.
chuRząd Wielkiej Brytanii stwierdził, że przejęcie Newport Wafer Fab stworzyło dwa zagrożenia. Pierwsze dotyczy rozwoju zakładu Newport przez Nexperię, która według rządu może „podkopać zdolności Wielkiej Brytanii” do produkcji złożonych półprzewodników. Po drugie, lokalizacja zakładu jako części klastra półprzewodników na terenie przemysłowym Duffryn może „ułatwić dostęp do wiedzy technologicznej i know-how”. Stwierdzono też, że nowy chiński właściciel i jego powiązania, „mogą uniemożliwić klastrowi zaangażowanie się w przyszłe projekty związane z bezpieczeństwem narodowym” – informuje BBC.