Po tym jak świat poznał rewolucyjne możliwości technologii opracowanej przez OpenAI, a Microsoft wyłożył na wsparcie spółki astronomiczną kwotę 10 mld dol., wielu ekspertów uznało, że bot może w niedalekiej przyszłości zastąpić popularne wyszukiwarki internetowe. Rękawica rzucona przez Microsoft nie pozostała bez odpowiedzi – Google podjęło wyzwanie i daje sygnał, że nie zamierza oddać pola konkurencji. Gigant właśnie zainwestował w start-up działający w branży AI, który ma być swoistą odpowiedzią dla popularnego ChatGPT. Według Bloomberga do spółki Anthropic popłynęło z koncernu 400 mln dol. Żeby było ciekawiej, firma ta została założona przez byłych liderów OpenAI – w tym rodzeństwo Daniela i Dario Amodei.

Czytaj więcej

ChatGPT będzie teraz płatny. Chatbot z imponującym rekordem

Technologia tworzona przez Anthropic ma korzystać z usług chmurowych koncernu kierowanego przez Sundara Pichaia. Jak poinformował w oświadczeniu prasowym Thomas Kurian, dyrektor naczelny Google Cloud, kooperacja obu podmiotów jest „doskonałym przykładem tego, jak pomagamy użytkownikom i firmom wykorzystać moc niezawodnej i odpowiedzialnej AI”. – Sztuczna inteligencja wyewoluowała z badań akademickich, żeby osiągnąć pozycję jednego z największych motorów zmian technologicznych, tworząc nowe możliwości rozwoju i ulepszonych usług we wszystkich branżach – komentuje Kurian.

Czytaj więcej

Microsoft inwestuje miliardy w ChatGPT. Sztuczna inteligencja ma pokonać Google

Zgodnie z zawartą umową Google Cloud ma zapewnić „otwartą infrastrukturę” dla kolejnej generacji startupów AI. Anthropic, który powstał w 2021 r., w styczniu br. rozpoczął ograniczone testy nowego chatbota o nazwie Claude. Model językowy Claude nie jest jeszcze otwarty – nie można z niego korzystać na zasadach jak w przypadku ChatGPT. Wedle zapewnień start-upu stanie się to jednak w ciągu najbliższych miesięcy.