Zajmujący się kwestiami bezpieczeństwa renomowany think tank think przeanalizował technologie związane z obroną, przestrzenią kosmiczną, energetyką i biotechnologią. „Zachodnie demokracje przegrywają globalną konkurencję technologiczną, w tym wyścig o przełomowe odkrycia naukowe i badawcze” - napisano w raporcie, wzywając rządy do większych inwestycji w badania.

Wezwano też demokratyczne narody do częstszej współpracy w celu stworzenia bezpiecznych łańcuchów dostaw i "szybkiego dążenia do strategicznego rozwoju technologii o krytycznym znaczeniu". W badaniu zalecono również wprowadzenie programów kontroli wizowej i ograniczenia nielegalnych transferów technologii.

Czytaj więcej

Chiny znalazły sposób na przewagę USA w dziedzinie chipów i sankcje

Badanie, finansowane przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych, wykazało, że USA często zajmowały drugie miejsce, chociaż prowadziły globalne badania w dziedzinie obliczeń o wysokiej wydajności, obliczeń kwantowych, małych satelitów i szczepionek. W wielu dziedzinach wszystkie największe instytucje badawcze na świecie mają siedzibę w Chinach.

ASPI prześledziło najczęściej cytowane prace naukowe, które według instytutu najprawdopodobniej doprowadzą do patentów. Niespodziewany sukces Chin w dziedzinie pocisków hipersonicznych w 2021 r. zostałby zidentyfikowany wcześniej, gdyby wykryto intensywne badania Chin w tej dziedzinie.

„W ciągu ostatnich pięciu lat Chiny wygenerowały 48,49 proc. światowych artykułów badawczych dotyczących zaawansowanych silników lotniczych, w tym hipersonicznych, i są gospodarzami siedmiu z 10 największych na świecie instytucji badawczych” - czytamy w raporcie, cytowanym przez agencję Reuters.

Czytaj więcej

Pracownik z Chin kradł cenne dane dotyczące produkcji chipów

Szczególnie niepokojąca jest siła badawcza Chin w dziedzinie czujników fotonicznych i komunikacji kwantowej. Kraj ten pozyskuje szybko naukowców i w niektórych dziedzinach może wręcz osiągnąć monopol, np. w biologii syntetycznej, gdzie powadzi jedną trzecią wszystkich badań, a także w bateriach, 5G czy w nanotechnologii.

Chińska Akademia Nauk, rządowy organ badawczy, zajęła pierwsze lub drugie miejsce w większości z 44 śledzonych technologii, które obejmowały obronę, przestrzeń kosmiczną, robotykę, energię, środowisko, biotechnologię, sztuczną inteligencję (AI), zaawansowane materiały i technologię kwantową.

Chiny przyspieszyły badania dzięki wiedzy zdobytej za granicą, a jedna piąta najlepszych chińskich naukowców została przeszkolona w krajach antychińskiego sojuszu „pięciu oczu”, czyli Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady i Nowej Zelandii.