Trzon projektu operatora MTS stanowić będzie już istniejąca usługa strumieniowania gier WASD, którą operator chce udoskonalić. W pierwszym etapie MTS może zainwestować około 1,5–2 mld rubli (88 mln zł-117 mln zł).
- Oprócz transmisji gier na platformie powinny pojawiać się treści tworzone przez użytkowników recenzje filmów, vlogi (blog, w którym główną treścią są filmy), blogi o urodzie i tak dalej - wyjaśnił rozmówca „ Kommersanta”, zaznajomiony z przebiegiem rozwoju projektu. Według niego po restarcie „projekt powinien stać się odpowiednikiem YouTube i TikTok”. Ponowne uruchomienie WASD planowane jest na jesień. Będzie to wymagało rozbudowy parku serwerów, funkcji serwisowych, możliwy jest rebranding – wyjaśnił jeden z rozmówców Kommersanta. Powiedział, że „wymagana ilość mocy obliczeniowej została już zakontraktowana, zespół się powiększa”.
Czytaj więcej
Sankcje zmuszają Kreml do tworzenia własnych odpowiedników zagranicznych technologii i sprzętu. Bez powodzenia.
MTS uruchomił WASD w 2019 roku. Następnie operator pozycjonował projekt jako platformę do rozwoju rozwiązań z zakresu gier, profesjonalnego e-sportu i treści multimedialnych. Jednak liczba odwiedzin serwisu WASD.tv w lutym spadła o ponad połowę w porównaniu do stycznia i wyniosła 1,3 mln. MTS nie ujawnił danych na temat aktualnej oglądalności WASD i wielkości inwestycji w projekt. Na początku roku WASD odeszło co najmniej pięciu kluczowych pracowników.
Także państwowy Rostelekom wykazuje zainteresowanie rozwojem swojej platformy z treściami wideo tworzonymi przez użytkowników. Firma oszacowała swoje wydatki na poziomie 1,16 mld rubli.