Trzon projektu operatora MTS stanowić będzie już istniejąca usługa strumieniowania gier WASD, którą operator chce udoskonalić. W pierwszym etapie MTS może zainwestować około 1,5–2 mld rubli (88 mln zł-117 mln zł).

- Oprócz transmisji gier na platformie powinny pojawiać się treści tworzone przez użytkowników recenzje filmów, vlogi (blog, w którym główną treścią są filmy), blogi o urodzie i tak dalej - wyjaśnił rozmówca „ Kommersanta”, zaznajomiony z przebiegiem rozwoju projektu. Według niego po restarcie „projekt powinien stać się odpowiednikiem YouTube i TikTok”. Ponowne uruchomienie WASD planowane jest na jesień. Będzie to wymagało rozbudowy parku serwerów, funkcji serwisowych, możliwy jest rebranding – wyjaśnił jeden z rozmówców Kommersanta. Powiedział, że „wymagana ilość mocy obliczeniowej została już zakontraktowana, zespół się powiększa”.

Czytaj więcej

Aurora, Ayya, Mir... Klęska Rosji w kopiowaniu Zachodu

MTS uruchomił WASD w 2019 roku. Następnie operator pozycjonował projekt jako platformę do rozwoju rozwiązań z zakresu gier, profesjonalnego e-sportu i treści multimedialnych. Jednak liczba odwiedzin serwisu WASD.tv w lutym spadła o ponad połowę w porównaniu do stycznia i wyniosła 1,3 mln. MTS nie ujawnił danych na temat aktualnej oglądalności WASD i wielkości inwestycji w projekt. Na początku roku WASD odeszło co najmniej pięciu kluczowych pracowników.

Także państwowy Rostelekom wykazuje zainteresowanie rozwojem swojej platformy z treściami wideo tworzonymi przez użytkowników. Firma oszacowała swoje wydatki na poziomie 1,16 mld rubli.

Również rosyjska sieć społecznościowa VKontakte (VK,) od lata 2022 roku rozwija usługę transmisji strumieniowej VK Play Live. Ten projekt szybko rośnie. Usługa przesyłania strumieniowego VK to platforma, która nie istnieje sama, ale w synergii z sieciami społecznościowymi, ich sklepem z grami i usługą gier w chmurze. Dzięki temu projekt szybko zwiększa grono odbiorców.

Jednak, jak zauważa szefowa moskiewskiego oddziału Lesta Games Gauchar Aldijarowa, „tam też nadal nie wszystko działa jak powinno, szwankuje np. infrastruktura. Dostawcy treści narzekają na brak warunków, które mogłyby choć częściowo pokryć straty z niegdyś „karmiących” branżę serwisów. Mowa tu o Twitchu czy YouTube, od których odciął Rosjan Kreml.