Pierwszy kraj w Europie blokuje ChatGPT. Zaskakujący powód

Włoska agencja ochrony danych poinformowała w piątek, że wszczęła dochodzenie w sprawie chatbota ChatGPT firmy OpenAI w związku z podejrzeniem naruszenia zasad gromadzenia danych w aplikacji sztucznej inteligencji.

Aktualizacja: 01.04.2023 16:59 Publikacja: 31.03.2023 13:14

ChatGPT pozyskał 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie w styczniu, zaledwie dwa miesiące p

ChatGPT pozyskał 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie w styczniu, zaledwie dwa miesiące po uruchomieniu, co czyni go najszybciej rozwijającą się aplikacją konsumencką w historii

Foto: Adobe Stock

Agencja oskarżyła również ChatGPT, który jest wspierany finansowo przez Microsoft, o to, że nie sprawdza wieku swoich użytkowników. Aplikacja ma być zarezerwowana dla osób w wieku 13 lat i starszych – podaje Reuters.

Agencja poinformowała, że tymczasowo ograniczyła wykorzystanie przez chatbota danych osobowych włoskich użytkowników. OpenAI nie odpowiedziało natychmiast na e-mailową prośbę Reutersa o komentarz.

Od czasu premiery w zeszłym roku ChatGPT wywołał szaleństwo technologiczne, skłaniając big techy do wprowadzenia podobnych produktów, a firmy do zintegrowania go lub podobnych technologii ze swoimi aplikacjami i produktami.

Czytaj więcej

Natychmiast wstrzymać prace nad sztuczną inteligencją! Musk wzywa, jest poparcie

Włoska agencja uznała, że „brak jakiejkolwiek podstawy prawnej, która uzasadniałaby masowe gromadzenie i przechowywanie danych osobowych w celu szkolenia algorytmów leżących u podstaw działania platformy”.

ChatGPT pozyskał 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie w styczniu, zaledwie dwa miesiące po uruchomieniu, co czyni go najszybciej rozwijającą się aplikacją konsumencką w historii, wynika z badania UBS opublikowanego w zeszłym miesiącu.

W tym tygodniu unijny organ ścigania Europol ostrzegł przed potencjalnym niewłaściwym wykorzystaniem chatbota w próbach phishingu, dezinformacji i cyberprzestępczości, dołączając do licznych obaw od kwestii prawnych po etyczne.

Globalne Interesy
Liczyli na konkurenta ChatGPT, a dostali drogie gogle. Apple traci na wartości
Globalne Interesy
Unijny kaganiec na sztuczną inteligencję. Kontrola i oznaczanie
Globalne Interesy
Skórzana kurtka i bilion dolarów. To prawdziwy król sztucznej inteligencji
Globalne Interesy
Musk pozwany za manipulowanie kryptowalutą i miliardowe straty
Globalne Interesy
Firma Elona Muska dostarczy terminale do satelitarnego internetu Ukrainie