Bill Gates o apelu o wstrzymanie prac nad ChatGPT: To trudne do wyegzekwowania

Założyciel Microsoftu Bill Gates twierdzi, że wezwania do wstrzymania sztucznej inteligencji nie „rozwiążą problemów”.

Publikacja: 04.04.2023 15:10

Bill Gates jest gorącym zwolennikiem sztucznej inteligencji i opisał ją jako rewolucyjną, jak intern

Bill Gates jest gorącym zwolennikiem sztucznej inteligencji i opisał ją jako rewolucyjną, jak internet lub telefony komórkowe

Foto: Bloomberg

Miliarder i technologiczny wizjoner, który obecnie skupia się na działalności filantropijnej, powiedział agencji Reuters, że lepiej byłoby skupić się na tym, jak najlepiej wykorzystać rozwój sztucznej inteligencji, a nie nakładać moratorium na jej rozwój. Trudno jest bowiem zrozumieć, jak proponowana przerwa w pracach nad nią mogłaby zadziałać globalnie.

To pierwszy publiczny komentarz Gatesa od czasu listu otwartego Elona Muska i ponad tysiąca ekspertów AI, który wywołał debatę na temat przyszłości tej technologii. W opublikowanym w ubiegłym tygodniu piśmie domagali się oni pilnej półrocznej przerwy w rozwoju systemów „potężniejszych” niż stworzony przez Open AI, a wspierany przez Microsoft ChatGPT-4, który może prowadzić rozmowy podobne do ludzkich, komponować piosenki i tworzyć skomplikowane dokumenty. Zdaniem sygnatariuszy listu, wśród których znalazł się współzałożyciel Apple Steve Wozniak, należy ocenić potencjalne ryzyko i korzyści dla społeczeństwa.

- Nie sądzę, aby prośba jednej konkretnej grupy o przerwę rozwiązała problemy i odpowiedziała na wyzwania - powiedział Bill Gates. Jego zdaniem AI przyniesie ogromne korzyści. - To, co musimy zrobić, to zidentyfikować trudne obszary.

Założyciel Microsoftu przekonywał, że w wywiadzie dla Reutersa, że szczegóły takiej przerwy będą zbyt skomplikowane do wyegzekwowania. - Naprawdę nie wiem, kto mógłby zaprzestać prac nad AI, czy każdy kraj na świecie zgodziłby się przestać i dlaczego – dodał.

Microsoft stara się wyprzedzić rywali (podobne narzędzie Bard stworzyło Google) poprzez wielomiliardowe inwestycje w OpenAI, właściciela ChatGPT i dalsze rozwijanie bota do wersji GPT-5, która wobec nieoficjalnych informacji ma być gotowa w końcu roku.

Czytaj więcej

„Nie zabijajcie ChatGPT". Europa może zablokować superinteligentnego bota

Bill Gates jest gorącym zwolennikiem sztucznej inteligencji i opisał ją jako rewolucyjną, jak internet lub telefony komórkowe. W tekście na blogu zatytułowanym „Era sztucznej inteligencji rozpoczęła się", który został opublikowany 21 marca, dzień przed listem otwartym w sprawie AI, napisał, że wierzy, iż sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana do zmniejszania nierówności na świecie.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji