Przez walkę z dzieleniem kont Netflix stracił tu aż milion użytkowników

Anulowanie subskrypcji w pierwszym kwartale w Hiszpanii potroiło się w porównaniu z poprzednim okresem - wynika z badań firmy Kantar. Netflix przekonuje, że to zjawisko chwilowe.

Publikacja: 26.04.2023 09:35

Na początku lutego Netflix wprowadził miesięczną opłatę w wysokości 5,99 euro dla użytkowników w His

Na początku lutego Netflix wprowadził miesięczną opłatę w wysokości 5,99 euro dla użytkowników w Hiszpanii, którzy udostępnili swoje dane logowania innym

Foto: Bloomberg

Tak mocny spadek nastąpił w pierwszym kwartale 2023 r. kiedy Netflix ograniczył udostępnianie logowania i dzielenie się jednym hasłem przez wielu użytkowników. Platforma uspokaja, że spadek jest tymczasowy, zanim dotąd korzystający z innych haseł użytkownicy otrzymają własne konta. Nie wiadomo, jak zareagują na innych rynkach europejskich, gdzie podobny model ma być wprowadzony jeszcze w tym kwartale.

Na początku lutego Netflix wprowadził miesięczną opłatę w wysokości 5,99 euro dla użytkowników w Hiszpanii, którzy udostępnili swoje dane logowania innym. Firma sprawdza, kto i skąd się loguje, właściciel konta dostaje wtedy specjalny kod do weryfikacji. - Oczywiste jest, że ten gwałtowny spadek jest spowodowany tymi zmianami – mówi agencji Bloomberg Dominic Sunnebo, globalny dyrektor ds. analiz w dziale Worldpanel firmy Kantar, dodając, że utrata miliona użytkowników, nawet jeśli większość z nich nie była płatnymi subskrybentami, byłaby ciosem dla serwisu Netflix, zwłaszcza wizerunkowym.

Anulowanie subskrypcji w pierwszym kwartale potroiło się w porównaniu z poprzednim okresem. Spośród wszystkich pozostałych abonentów Netflix w Hiszpanii jedna dziesiąta powiedziała, że planuje zrezygnować z subskrypcji w drugim kwartale.

Czytaj więcej

Netflix przesuwa blokadę współdzielenia kont. Zamyka też pierwotny biznes

Podobną opłatę wprowadzono na razie w Portugalii, Kanadzie i Nowej Zelandii po wprowadzeniu jej w 2022 r. testowo w kilku krajach Ameryki Łacińskiej.

„Widzimy reakcję polegającą na anulowaniu kont na każdym rynku, na którym ogłaszamy tę decyzję” — przyznał Netflix w swoim raporcie kwartalnym, publikując wyniki finansowe 18 kwietnia. Jednak dane z Ameryki Południowej miały być korzystne dla firmy. W Hiszpanii skala rezygnacji jest duża, ale Netflix spodziewa się, że spadek będzie chwilowy. „W Kanadzie, która naszym zdaniem jest wiarygodnym prognostykiem dla Stanów Zjednoczonych, nasza baza płatnych członków jest teraz większa niż przed wprowadzeniem płatnego udostępniania, a wzrost przychodów przyspieszył i obecnie rośnie szybciej niż w Stanach Zjednoczonych” — podał Netflix.

Według platformy ponad 100 milionów ludzi na całym świecie korzysta z kont, za które nie płacą. Firma nie dzieli tej liczby według krajów.

Netflix nie spełnił oczekiwań co do nowych subskrybentów w pierwszym kwartale, ale firma powiedziała, że plan ochrony haseł i tańsza wersja z reklamami przyspieszą wzrost w drugiej połowie 2023 roku.

Globalne Interesy
Sprzedaż iPhone'ów runęła i Apple traci pozycję lidera. Jest nowy król smartfonów
Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest