Największa transakcja w historii gier zablokowana

Oferta Microsoftu na Activision Blizzard została zablokowana przez brytyjskie władze antymonopolowe. Transakcja warta niemal 70 mld dol. stoi teraz pod wielkim znakiem zapytania.

Publikacja: 26.04.2023 14:38

Activision Blizzard jest twórcą gier wideo, takich jak Call of Duty czy Candy Crush

Activision Blizzard jest twórcą gier wideo, takich jak Call of Duty czy Candy Crush

Foto: Bloomberg

Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków jest na prostej drodze do utrącenia największego przejęcia w historii gier. Regulator nie zgodził się na próbę przejęcia przez Microsoft Activision Blizzard, twórcy gier wideo, takich jak Call of Duty czy Candy Crush, co byłoby największą transakcją na tym rynku w historii, wartą 68,7 mld dol. Podstawowe zastrzeżenia urzęduu dotyczą tego, że transakcja oznaczałaby właściwie znikniecie konkurencji na rynku gier w chmurze.

Przejęcie przez Microsoft konkurencyjnego Activision Blizzard stworzyłoby giganta z mnóstwem tytułów kategorii „AAA”, w tym World of Warcraft, Hearthstone, Candy Crush Saga i Overwatch, z rosnącą grupą własnych programistów firmy Microsoft, konsolami Xbox i kontrolą dystrybucji gier komputerowych.

Decyzja regulatora jeszcze niedawno wydawała się przechylać na korzyść Microsoftu po tym, jak na początku tego miesiąca ogłosił, że jest zadowolony z obietnic firmy z Seattle, że udostępni Call of Duty na innych platformach przez co najmniej dekadę. Te obietnice, jak uznał wówczas regulator, utrzymałyby konkurencję na rynku konsol domowych, wbrew protestom właściciela PlayStation, japońskiego koncernu Sony.

Czytaj więcej

Molestowanie i dyskryminacja. Gigant gier zapłaci pracownikom

Microsoft już zapowiedział, że złoży apelację. - Pozostajemy w pełni zaangażowani w to przejęcie i będziemy się odwoływać – mówi prezes Microsoftu, Brad Smith. - Decyzja odrzuca pragmatyczną ścieżkę rozwiązania problemów związanych z konkurencją i zniechęca do innowacji technologicznych i inwestycji w Wielkiej Brytanii - dodał.

Podkreśla, że firma podpisała już umowy, aby popularne gry Activision Blizzard były dostępne na 150 mln urządzeń więcej niż obecnie.

Activision Blizzard wydało własne oświadczenie krytykując decyzję Brytyjczyków jako niedźwiedzią przysługę dla obywateli Wielkiej Brytanii, którzy stoją w obliczu coraz gorszych perspektyw ekonomicznych.

Globalne Interesy
Liczyli na konkurenta ChatGPT, a dostali drogie gogle. Apple traci na wartości
Globalne Interesy
Unijny kaganiec na sztuczną inteligencję. Kontrola i oznaczanie
Globalne Interesy
Skórzana kurtka i bilion dolarów. To prawdziwy król sztucznej inteligencji
Globalne Interesy
Musk pozwany za manipulowanie kryptowalutą i miliardowe straty
Globalne Interesy
Firma Elona Muska dostarczy terminale do satelitarnego internetu Ukrainie