Molestowanie i dyskryminacja. Gigant gier zapłaci pracownikom

Wydawca gier wideo Activision Blizzard zobowiązał się do zapłacenia 18 mln dol. w ramach ugody z federalną agencją zatrudnienia. Oskarżenia dotyczyły m.in. molestowania seksualnego oraz dyskryminowania kobiet w tej firmie.

Publikacja: 29.09.2021 11:51

Pracownicy firmy protestują pod jego biurami

Pracownicy firmy protestują pod jego biurami

Foto: Bloomberg

Kalifornijski departament do spraw uczciwego zatrudnienia wytoczył sprawę przeciwko Activision Blizzard. To efekt ponad 2-letniego śledztwa dotyczącego nękania kobiet oraz nierówności płacowych na tle płci. Twórcy raportu przytaczają przykład pracowniczki, której nagie zdjęcia wysyłali sobie koledzy z pracy, do tego w trakcie firmowej imprezy świątecznej. Później – podczas wyjazdu z przełożonym – kobieta popełniła samobójstwo.

Według pozwu złożonego w amerykańskim sądzie okręgowym dla centralnego dystryktu Kalifornii Komisja ds. Równych Szans Zatrudnienia firma dyskryminowała pracownice w ciąży, płaciła kobietom na tych samych stanowiskach mniejsze stawki oraz podejmowała działania “odwetowe” wobec pracowników, którzy skarżyli się na nierówne traktowanie.

Pracownicy Activision mieli być także ofiarami napastowania seksualnego, które według oskarżających miało być “wszechobecne” w firmie i tolerowane przez szefów.

Czytaj więcej

Bunt u producenta Call of Duty. Nękanie kobiet i manipulacje

Activision Blizzard został w lipcu tego roku pozwany przez pracowników w związku z toksycznym środowiskiem pracy, licznymi przypadkami nadużyć, sytuacjami, gdzie w firmie dochodziło do molestowania seksualnego oraz nękania. Firma zapowiadała, że w sądzie udowodni, iż zarzuty zawarte w pozwie nie są prawdziwe, a informacje na temat przemocy wyolbrzymione i nieadekwatne. Prezes Bobb Kotick zatrudnił nawet kancelarię prawną WilmerHale, która przeprowadzi audyt w tej sprawie. Jednak kancelaria jest znana z tego, że działa w interesie korporacji, a nie pracowników.

W wyniku presji medialnej, protestu pracowników, a także zaniepokojenia inwestorów Bobb Kotick postanowił zawrzeć ugodę zarówno z agencjami stanowymi jak i pracownikami. W ramach ugody Activision Blizzard przeznaczy łącznie 18 milionów dolarów na odszkodowanie każdej pracownicy i pracownikowi, którzy zgłoszą, że doświadczyły lub doświadczyli seksizmu lub przemocy w tej firmie.

Potentat gier wprowadzi również szkolenia oraz zmiany w ocenach działania osób pracujących w firmie. Dodatkowo firma zgodziła się uciąć wszelkie praktyki dyskryminacyjne, które do tej pory były na porządku dziennym. Producent gier zatrudni również konsultanta, by zapewnić zgodność działania firmy z nowymi standardami pracy – informuje CNN.

Gry & e-Sport
Palestyńczyk mści się za rodzinę. Gry wideo szybko reagują na wydarzenia
Gry & e-Sport
„Niezwyciężony” według Lema z dobrymi ocenami. Gorzej z zainteresowaniem graczy
Gry & e-Sport
Dziś premiera „Niezwyciężonego”. To gra oparta na powieści Stanisława Lema
Gry & e-Sport
Idris Elba o swojej roli w „Cyberpunku". „Gwiazdy w grach wideo to znak czasu”
Gry & e-Sport
Dziś debiut „Widma wolności”. „Cyberpunk” odżył i znów napędza CD projekt