Pierwszy amerykański stan zakazuje korzystania z TikToka wszystkim użytkownikom

Coraz więcej krajów wprowadza zakaz używania chińskiej aplikacji przez urzędników państwowych. Tymczasem Montana, jako pierwszy stan w USA, postanowiła powszechnie zdelegalizować TikToka.

Publikacja: 18.05.2023 12:13

Nowe przepisy mają chronić mieszkańców Montany przed wykorzystywaniem ich danych przez chiński rząd

Nowe przepisy mają chronić mieszkańców Montany przed wykorzystywaniem ich danych przez chiński rząd

Foto: Bloomberg

Gubernator Montany i członek Partii Republikańskiej Greg Gianforte podpisał w środę ustawę, która całkowicie zakazuje TikTokowi oferowania swojej aplikacji użytkownikom na terenie stanu. To pierwszy stan w USA, który zdecydował się na tak radykalny krok w walce z kontrowersyjną chińską aplikacją służącą do rozpowszechniania krótkich materiałów wideo.

Jak donosi agencja Reuters, zakaz ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku. Sklepy internetowe, takie jak Google Play i App Store, nie będą mogły od tego czasu udostępniać chińskiej aplikacji do pobrania pod groźbą kary finansowej. Władze stanowe nie przewidują jednak nakładania kar na prywatnych użytkowników, którzy już mają pobraną aplikację na swoje urządzenia mobilne.

Czytaj więcej

TikTok wyśledził dziennikarkę tropiącą TikToka. Użyto konta jej… kota

Jak wyjaśnił Gianforte, nowe przepisy mają chronić mieszkańców Montany przed wykorzystywaniem ich danych przez reżimowy chiński rząd.

TikTok nie skomentował jeszcze decyzji władz stanowych Montany, niemal pewne jest jednak to, że zaskarży ją do sądu. Wcześniej chiński gigant ostro skrytykował zamiary gubernatora Montany, twierdząc, że jeśli zapowiadane przez niego przepisy wejdą w życie, będą stanowić „naruszenie 1. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych i wolności mieszkańców Montany poprzez niezgodny z prawem zakaz TikToka”. TikTok zapewnił jednocześnie, że będzie kontynuować walkę w obronie praw internautów do używania aplikacji w i poza Montaną.

Wcześniej, w lutym 2023 roku, Biały Dom wprowadził zakaz używania aplikacji na federalnych urządzeniach i systemach. Podobną decyzję podjęło już wiele innych krajów, w tym Wielka Brytania i Norwegia. Zakaz używania aplikacji przez urzędników wprowadziły także Komisja Europejska i Parlament Europejski.

Globalne Interesy
iPhone jak Windows w latach 90. Apple pozwany za monopol
Globalne Interesy
Microsoft ściąga guru sztucznej inteligencji. Chce być numerem 1
Globalne Interesy
USA uderzą w chińskich producentów chipów. Tym razem Huawei się nie wywinie?
Globalne Interesy
Słynna Encyklopedia Britannica warta miliard dolarów. Nowe technologie i giełda
Globalne Interesy
Nvidia stworzyła najpotężniejszy chip. Ma zrewolucjonizować sztuczną inteligencję