2024 rok: Boom technologiczny i wielkie odkrycia dzięki sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja, robotyka i cyberbezpieczeństwo zdominują ten rok w technologii. Eksperci przewidują też rozwój komputerów kwantowych i skokowy przyrost mocy obliczeniowej.

Aktualizacja: 03.01.2024 08:54 Publikacja: 03.01.2024 03:38

Sztuczna inteligencja będzie integrowana z robotyką, w efekcie będziemy w stanie komunikować się z m

Sztuczna inteligencja będzie integrowana z robotyką, w efekcie będziemy w stanie komunikować się z maszynami naturalnym językiem i wchodzić z nimi w zaawansowane interakcje

Foto: Oregon State University

„Sztuczna inteligencja wkrótce przyspieszy tempo nowych odkryć naukowych w tempie, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliśmy” – napisał Bill Gates w swoim corocznym liście przedstawiającym prognozy na nowy rok. Twórca Microsoftu, podobnie jak większość ekspertów branży, nie ma wątpliwości, że 2024 r. zostanie zdominowany przez AI. Zdaniem miliardera na efekty wykorzystania zaawansowanych algorytmów w przemyśle, medycynie czy edukacji świat będzie musiał jednak poczekać. Ekspansja AI w br. ma bowiem dopiero „przygotować grunt pod boom technologiczny, do którego dojdzie pod koniec tej dekady” – wskazuje Gates.

Nadchodzi czas inteligentnych robotów

Miliarder twierdzi, że wpływ AI na takie kwestie, jak produktywność i innowacyjność, może być bezprecedensowy, choć pierwsze skutki tej rewolucji odczują mieszkańcy w krajach rozwiniętych, gdzie wykorzystanie tej technologii „w znaczącym stopniu” nastąpi w ciągu najbliższych 18–24 miesięcy. Według niego w krajach Trzeciego Świata na efekty trzeba będzie czekać dwa razy dłużej. „To wciąż luka, ale znacznie mniejsza niż w przypadku wcześniej obserwowanych innowacji” – podkreśla w swoim liście założyciel Microsoftu.

To pokazuje, że sztuczna inteligencja, podobnie jak internet, ma potencjał wyrównywania szans i demokratyzowania dostępu do najnowszych osiągnięć technologicznych.

Czytaj więcej

Jak w 2024 roku sztuczna inteligencja zmieni świat - mówią światowi eksperci

Jak zauważa Michał Grzegorzewski z Fujitsu Polska, AI może być wręcz kluczowym punktem zwrotnym w rozwoju wielu gałęzi gospodarki. – AI zapowiada nową erę charakteryzującą się wzrostem wydajności i perspektywami wdrożenia cyfrowej transformacji dla firm z wielu sektorów. U podstaw potencjału sztucznej inteligencji leży niezrównana zdolność radzenia sobie z różnorodnymi zadaniami: od analizowania obszernych zasobów danych, po ułatwianie podejmowania skomplikowanych decyzji – podkreśla Grzegorzewski. I zaznacza, że AI nie zastąpi ludzkiej inteligencji. – Dla innowacyjnych przedsiębiorstw ma być narzędziem zwiększającym ludzki potencjał – przekonuje.

Eksperci z NASK PIB wskazują, że AI jest potężnym narzędziem, które trzeba używać z rozwagą i świadomością jego zalet i wad. – Nie jest ani dobre, ani złe. Od człowieka zależy, jak będzie użyte – zaznacza Konrad Ciecierski, kierownik Zakładu Zastosowań Sztucznej Inteligencji w Medycynie, Centrum Badań i Rozwoju, NASK PIB.

Czytaj więcej

Ten rok będzie należał do tej technologii. Wszystko ma być „smart” i w zasięgu

A wiele wskazuje na to, że sztuczna inteligencja będzie integrowana z robotyką, w efekcie będziemy w stanie komunikować się z maszynami naturalnym językiem i wchodzić z nimi w zaawansowane interakcje. – Prowadzą do tego dwa niezależne trendy. Po pierwsze, chodzi o pojawienie się wydajnych systemów wbudowanych, które pozwalają na uruchamianie wyuczonych modeli sieci neuronowych bezpośrednio na robotach. Po drugie, o podłączanie robotów do zasobów chmurowych – wylicza Krzysztof Walas z IDEAS NCBR. I dodaje, że w tym drugim przypadku pojawią się wyzwania z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Sztuczna inteligencja będzie atakować i chronić

Kwestie cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji są mocno ze sobą powiązane. Analitycy Cisco ostrzegają, że w nadchodzących miesiącach konsumenci i firmy staną w obliczu zwiększonego ryzyka związanego z dezinformacją, oszustwami i wyłudzeniami generowanymi właśnie przez AI. Ale Bernd Greifeneder, ekspert AI firmy Dynatrace, przewiduje, że sztuczna inteligencja może też znacząco pomóc w walce z atakami. – Dzięki AI firmy zyskają dostęp do głębszej, dokładniejszej i zautomatyzowanej analizy zagrożeń – wyjaśnia.

To oznacza, że – jak twierdzi Mateusz Ossowski z firmy Barracuda Networks – będziemy świadkami coraz większego wykorzystania AI zarówno w działaniach przestępczych, jak i w strategiach obronnych firm.

– Sztuczna inteligencja odciąży zespoły ds. cyberbezpieczeństwa, dzięki temu staną się skuteczniejsze w obronie zasobów – potwierdza Chester Wisniewski, ekspert firmy Sophos.

Ossowski spodziewa się, że w br. atakujący będą chętniej obierali za cel małe i średnie przedsiębiorstwa. – Te wciąż nie są wystarczająco przygotowane do walki z zagrożeniami – przekonuje ekspert.

Opinia dla „rzeczpospolitej”

Mariusz Jurak, wiceprezes zarządu, Sygnity

Rok 2024 to kolejne odsłony rozwoju AI. Prawie każdy globalny dostawca oprogramowania zapowiada innowacje w tym obszarze. Istotny będzie też rozwój komputerów kwantowych i skokowy przyrost mocy obliczeniowej, konieczny do dokonania kolejnych przełomów w świecie IT. W Polsce czeka nas informatyzacja w administracji publicznej i sektorze prywatnym. Sektor bankowo-finansowy czekają kolejne zmiany regulacyjne. Wciąż jest dużo do zrobienia; odejście od papierowego formatu dokumentacji do cyfrowego nie zdarzy się z dnia na dzień. Polska branża IT będzie się wykazywać dużą stabilnością na tle zagranicznych rynków. Mamy stabilny fundament: duże zapotrzebowanie z rodzimego rynku na usługi, ale wciąż jesteśmy atrakcyjni cenowo poza granicami naszego kraju. ∑

Nowe technologie na wznoszącej
Czeka nas rozwój systemów VR i IoT

Analitycy Insider Intelligence wśród wiodących trendów technologicznych na 2024 r. wymieniają internet rzeczy (IoT) oraz wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość (VR/AR). Prognozują, że wielkie ambicje koncernu Meta, który wprowadził na rynek zestaw Quest 3, a także zbliżająca się premiera gogli Apple Vision Pro, upowszechnią technologie VR/AR oraz tzw. rzeczywistości mieszanej (XR). Eksperci wieszczą też boom na systemy IoT (połączone, wzajemnie się komunikujące urządzenia domowe, przemysłowe czy pojazdy). Piotr Kawecki, prezes ITBoom, wskazuje, iż część rynku skierowana do konsumenta rozwija się bardzo dynamicznie, ale w segmencie przedsiębiorstw na dynamiczne wzrosty trzeba jeszcze poczekać.
– Rozwiązania IoT będą z powodzeniem wdrażane w przedsiębiorstwach, w tym także w segmencie produkcji i logistyki – podkreśla Kawecki. ∑

Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Globalne Interesy
Elon Musk zbuduje miasto w prawicowym Teksasie. Przenosi tu spółki i fabryki
Globalne Interesy
Elon Musk bije kolejne rekordy bogactwa dzięki Tesli i Trumpowi. Ile jest wart?
Globalne Interesy
Polska aplikacja wygrała w prestiżowym konkursie Apple. To muzeum w smartfonie
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10