Która spółka ma największą wartość na świecie? Pomogła sztuczna inteligencja

W rywalizacji dotyczącej kapitalizacji rynkowej Apple straciło swój prymat, choć w ubiegłym roku udało się koncernowi z Cuppertino zdetronizować Samsunga na rynku sprzedaży smartfonów. Wśród najwięcej wartych firm świata zyskują spółki technologiczne.

Publikacja: 21.01.2024 13:21

Microsoft zwiększył własną wartość rynkową o ponad bilion dolarów po włączeniu technologii OpenAI do

Microsoft zwiększył własną wartość rynkową o ponad bilion dolarów po włączeniu technologii OpenAI do swego pakietu oprogramowania biurowego

Foto: Shutterstock

Według danych London Stock Exchange Group, brytyjskiej firmy zajmującej się giełdą i informacjami finansowymi, numerem 1 został Microsoft, którego kapitalizacja rynkowa osiągnęła w połowie stycznia szczytową wartość 2,887 bln dolarów, natomiast Apple zmalała do 2,875 bln ze szczytowej 3,081 bln uzyskanej 14 grudnia.

Sztuczna inteligencja napędza wzrosty

W pierwszej dziesiątce najcenniejszych na świecie spółek znalazły się także Aramco (Saudi Arabian Oil Co), Alphabet, Amazon, Nvidia, Meta Platforms, Berkshire Hathaway, Tesla i Ely Lilly. Analitycy zwrócili uwagę na awans firm technologicznych, które postanowiły wykorzystywać sztuczną inteligencję (AI). Przypomnieli zmianę tendencji na początku nowego tysiąclecia, kiedy to firmy technologiczne i internetowe zaczęły wypierać producentów artykułów konsumpcyjnych i firmy finansowe z najwyższych miejsc w klasyfikacjach rynkowych.

Czytaj więcej

Porażka Microsoftu. Dzięki ChatGPT wyszukiwarka Bing miała pogrążyć Google

Microsoft zwiększył własną wartość rynkową o ponad bilion dolarów po włączeniu technologii OpenAI do swego pakietu oprogramowania biurowego, co wpłynęło na wzrost operacji przetwarzania danych w chmurze w drugim półroczu 2023. Jego wiodąca pozycja w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji stworzyła takxe możliwość zakwestionowania dominacji Google w wyszukiwarce internetowej — uznał Reuters.

Apple ma z kolei problemy związane ze spadkiem popytu na swe wyroby, zwłaszcza na flagowy IPhone. Dotyczy to przede wszystkim Chin, najważniejszego rynku, który zbyt wolno ożywia się po okresie pandemii, a rośnie na nim konkurencja, zwłaszcza z lokalną firmą Huawei, co wpływa na udział rynkowy.

Apple najmocniejszy w smartfonach

Pocieszeniem dla giganta z Cupertino w Kalifornii powinien być z kolei powrót na pierwsze miejsce na świecie w sprzedaży smartfonów, po 13 latach przerwy. Według danych firmy badającej ten rynek, IDC, amerykańska firma osiągnęła w 2023 r. jako jedyna z trójki największych producentów wzrost sprzedaży o 3,7 proc. - Sprzedała ponad 234 mln smartfonów, zapewniając sobie 20,1 proc. udziału rynkowego — poinformowała Nabila Popal, dyrektorka działu badawczego w IDC. Największy rywal, koreański Samsung sprzedał ponad 226 mln takich aparatów, mniej o 13,6 proc., co dało mu drugie miejsce na świecie i 19,4 proc. udziału w rynku.

Czytaj więcej

Apple celowo spowalniało iPhone`y. Teraz koncern płaci klientom

Konkurencja na tym rynku jest bardzo duża. Do gry wrócił Huawei, szybko zwiększa swoj udział w chińskim rynku, inni producenci (Google, OnePlus, Honor i inni) oferują bardzo konkurencyjne smartfony w cenach niższych od tych najbardziej znanych. Samsung w ramach kontrataku przedstawił 17 stycznia w San José w Dolinie Krzemowej nowe aparaty wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Ujemnym zjawiskiem dotyczącym wszystkich producentów jest spadek sprzedaży smartfonów na świecie. W 2023 r. zmalała o 3,2 proc. do 1,17 mld sztuk. To najmniejsza liczba od kilkunastu lat wynikająca zdaniem IDC w dużej części z wyzwań makroekonomicznych. Analitycy obawiają się utrzymania tej tendencji, z kolei specjaliści w IDC przewidują poprawę w tym roku, bo zwrócili uwagę, że w IV kwartale 20w3 nastąpił wzrost sprzedaży o 8,5 proc.

Według danych London Stock Exchange Group, brytyjskiej firmy zajmującej się giełdą i informacjami finansowymi, numerem 1 został Microsoft, którego kapitalizacja rynkowa osiągnęła w połowie stycznia szczytową wartość 2,887 bln dolarów, natomiast Apple zmalała do 2,875 bln ze szczytowej 3,081 bln uzyskanej 14 grudnia.

Sztuczna inteligencja napędza wzrosty

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Globalne Interesy
Ustawa antytiktokowa stała się ciałem. Chiński koncern wzywa Amerykanów
Globalne Interesy
Niemiecki robot ma być jak dobry chrześcijanin. Zaskakujące przepisy za Odrą
Globalne Interesy
Mark Zuckerberg rzuca wyzwanie ChatGPT. „Wstrząśnie światem sztucznej inteligencji”
Globalne Interesy
Amerykański koncern zwalnia pracowników. Protestowali przeciw kontraktowi z Izraelem
Globalne Interesy
Zagadkowa inwestycja Microsoftu w arabską sztuczną inteligencję. Porzucone Chiny