Reklama
Rozwiń

Chińskie samochody to szpiedzy? USA nie chcą ich wpuszczać

Stany Zjednoczone wszczynają dochodzenie w celu sprawdzenia czy import chińskich pojazdów stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Biały Dom obawia się wycieków danych, np. z kamer, do Państwa Środka, jak i możliwości zdalnego sterowania.

Publikacja: 02.03.2024 11:11

Elektryczne auta chińskiego koncernu motoryzacyjnego BYD, w który zainwetował Warren Buffet, mają by

Elektryczne auta chińskiego koncernu motoryzacyjnego BYD, w który zainwetował Warren Buffet, mają być eksportowane do USA z Meksylu

Foto: Bloomberg

Dochodzenie Departamentu Handlu USA jest potrzebne, ponieważ pojazdy „gromadzą duże ilości wrażliwych danych na temat swoich kierowców i pasażerów oraz regularnie używają kamer i czujników do rejestrowania szczegółowych informacji o infrastrukturze USA” – stwierdził Biały Dom. Obawia się też, że pojazdami można sterować lub unieszkodliwiać je zdalnie. Dochodzenie uwzględni także pojazdy autonomiczne – informuje Reuters

- Chiny mogą zalać nasz rynek pojazdami, stwarzając ryzyko dla naszego bezpieczeństwa narodowego – napisał w oświadczeniu prezydent Joe Biden. – Nie pozwolę, żeby coś takiego wydarzyło się na mojej zmianie - dodał.

Strach przed chińskimi autami

Urzędnicy Białego Domu powiedzieli dziennikarzom, że jest zbyt wcześnie, aby określić, jakie działania można podjąć, i stwierdzili, że nie podjęto decyzji w sprawie potencjalnego zakazu lub ograniczeń dotyczących chińskich pojazdów podłączonych do internetu. Rząd USA ma jednak szerokie uprawnienia i może podjąć działania o potencjalnie „dużych skutkach”.

Alliance for Automotive Innovation, grupa branżowa reprezentująca General Motors, Toyotę i Volkswagena, a także inni czołowi producenci samochodów uważają, że Departament Handlu powinien „ściśle współpracować z przemysłem samochodowym w celu określenia zakresu wszelkich działań”. Grupa wezwała Departament Handlu, aby skupił się na transakcjach, które stwarzają „nadmierne ryzyko dla bezpieczeństwa gospodarczego i narodowego USA”, ale nie „wychwytywał transakcji niskiego ryzyka, które mogłyby mieć niezamierzony krótkoterminowy wpływ na zaawansowane technologie bezpieczeństwa pojazdów”.

Czytaj więcej

Chiński szpieg w odkurzaczu. Dokąd płyną dane z popularnych gadżetów

Do Stanów Zjednoczonych importuje się stosunkowo niewiele lekkich pojazdów dostawczych produkcji chińskiej. Sekretarz handlu Gina Raimondo powiedziała, że administracja podejmuje działania, zanim staną się „potencjalnie zagrożą naszej prywatności i bezpieczeństwu narodowemu”.

Chińscy producenci pojazdów elektrycznych uznali Azję Południowo-Wschodnią, Bliski Wschód i Europę za swoje największe rynki eksportowe. BYD, największy na świecie producent pojazdów elektrycznych pod względem sprzedaży, wielokrotnie powtarzał, że nie planuje sprzedawać swoich samochodów na rynku amerykańskim. Ale kilka dni temu poinformował, że szuka lokalizacji w Meksyku, w której mógłby zlokalizować fabrykę produkującą samochody na ten rynek. BYD poinformowało również, że rozpocznie sprzedaż swojego Dolphin Mini EV w Meksyku po cenie 358 800 peso meksykańskich (21 tys. dolarów), czyli za ponad połowę ceny najtańszej Tesli.

Niezależnie od tego administracja Bidena rozważa nałożenie nowych ceł na pojazdy wyprodukowane w Chinach, a urzędnicy stają w obliczu presji, aby ograniczyć import chińskich pojazdów elektrycznych z Meksyku.

Zaczęło się od Huawei

To nie pierwsze restrykcje, jakie Stany Zjednoczone nałożyły na chińskie firmy. Wcześniej władze zakazały chińskim firmom telekomunikacyjnym dostępu do swojego rynku, powołując się na obawy dotyczące danych i nakazały amerykańskim firmom usunięcia sprzętu Huawei i ZTE z amerykańskich sieci.

Czytaj więcej

Chińskie serwisy omijają polskie prawo. Temu jest już tuż za plecami Allegro

Biały Dom stwierdził, że Chiny nakładają znaczne ograniczenia na samochody amerykańskie i inne zagraniczne firmy samochodowe działające w Chinach. „Dlaczego pojazdy z Chin połączone z siecią powinny mieć możliwość poruszania się w naszym kraju bez zabezpieczeń?” – powiedział Biden.

W ostatnich latach Chiny wzmocniły nadzór nad zarządzaniem danymi w kraju i większość branż musi wystąpić o pozwolenie, zanim dane będą mogły zostać przesłane za granicę. W maju władze zaostrzyły zasady dotyczące danych dla branży motoryzacyjnej i zaproponowały zakaz przesyłania danych inteligentnym pojazdom w Chinach bezpośrednio za granicę, zmuszając je zamiast tego do korzystania z krajowych usług w chmurze – informuje Reuters.

Globalne Interesy
Te latające pojazdy mają odmienić transport. Właśnie rusza produkcja
Globalne Interesy
AI Elona Muska zyskała miliardy. To będzie wojna z twórcą ChatGPT o pozycję nr 1
Globalne Interesy
„Jestem Satoshi Nakamoto". Kim jest twórca bitcoina?
Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku